Stabilcoin Savaşı Kızışıyor, Lider Değişebilir!

0
Stabilcoin Savaşı Kızışıyor, Lider Değişebilir!

On-chain veri analiz şirketi Glassnode, USDT kullanmayı tercih eden kripto para yatırımcılarının USDC’ye doğru bir ivme kazandığını belirtti. Bu durum ise yalnızca geçtiğimiz aydan bu yana toplam arz sayısında açık bir şekilde görülebiliyor.

USDC Stabilcoin Rekabetinde Öne Geçiyor

Ocak 2021 itibariyle USDC’nin 4,1 milyar dolarlık bir piyasa değeri vardı ancak coin yüzde 1000’in üzerinde kazanç sağladı ve şu anda 55,27 milyar doların üzerinde değere sahip. Glassnode’un analizi, Mayıs 2022’nin başından bu yana, toplam stabilcoin değerlemesinin (redemption) 9,92 milyar dolar olduğunu gösterdi.

Analize göre, USDT Mayıs ayının başından bugüne kadar, en büyük değerlemesinin -13 milyar dolarla, ardından DAI’yi -2 milyar dolarla gördü. Bu arada USDC’nin piyasa değeri iki aydan kısa bir sürede 5 milyar dolar arttı.

En iyi 4 stabilcoin‘in (USDT, USDC, BUSD ve DAI) toplam kapitalizasyonu da analizde gösterildiği gibi Ethereum’un piyasa değerini 3 milyar dolar aştı. Bu olaylar, USD stabilcoinlerinin şaşırtıcı yükselişini ortaya koydu.

İlgili Haber  Piyasadaki Sorunlar Bu Niş Sektörü Etkilemiyor! - Glassnode

USDC’nin güçlenmesine yardımcı olabilecek diğer ilgili faktör, USDT ile devam eden son korkular oldu. USDC’yi ihraç eden Circle’ın, birkaç yasal sorun yaşayan Tether’in aksine, yasalara saygı duyduğu da toplulukta dolaşan bilgiler arasında.

Dolara sabitlenmiş USDC’nin ihraççısı olan Circle, Haziran ayı sonuna kadar yeni bir token olan Euro Coin’i (EUROC) tanıtmaya hazırlanıyor. Yeni stabilcoin, tıpkı dolar karşılığı USDC gibi tek Avrupa Para Birimi tarafından desteklenecek.

Circle’ın CEO’su ve kurucu ortağı Jeremy Allaire, euro-sabitlenmiş coin’lere talep olduğuna ve Circle’ın güvenli ve “dünya çapında birlikte çalışabilir değer değişimi” yaratmaya yardımcı olacağına dikkat çekti.

“Euro Coin, aynı tam rezerv modeli altında çıkarılan ve USDC’yi dünyanın en güvenilir dijital para birimlerinden biri yapan aynı güven, şeffaflık ve güvenlik sütunları üzerine inşa edilmiş, düzenlenmiş, euro destekli bir stabilcoin’dir.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın