Ocak 20, 2022

SEC’ten Üzücü Karar, Bu Önemli Başvuru Reddedildi!

Bloomberg tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), hedge fonu Skybridge Capital ve yatırım danışmanlığı şirketi First Trust’ın spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) listeleme önerisini reddetti.

Ancak bu piyasa için şaşırtıcı olmadı. Çünkü; şu ana kadar komisyon, spot Bitcoin ETF’leri yerine Bitcoin vadeli işlem piyasasını takip eden ETF’leri tercih etme konusunda kararlılığını ortaya koydu.

SEC, Spot Bitcoin ETF’den Hala Emin Değil

Bununla birlikte, SEC’in söz konusu reddi, kurumun yatırım şirketi Kryptoin’in bir spot bitcoin ETF listeleme teklifini de reddetmesinden sadece bir ay sonra geldi. Komisyon daha önce de WisdomTree ve VanEck’ten gelen spot Bitcoin ETF tekliflerini reddetmişti.

SEC’in First Trust ve SkyBridge’in spot bir Bitcoin ETF’yi listeleme önerisine yönelik gecikmiş kararı, bazı ilgili taraflara umut vermiş olabilir. Fakat, SEC tarafından varlığın kendisi yerine Bitcoin vadeli işlem piyasasını izleyen ETF’leri tercih ettiği önceki önceki kararlarına dayanarak, yeni bir reddetme kararı bekleniyordu.

SEC, Bitcoin vadeli ETF’lerini onaylama konusunda herhangi bir sorun yaşamadı ve ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) ve Valkyrie Bitcoin Strategy ETF (BTF) Ekim ayından bu yana işlem görüyor. Fakat spot Bitcoin ETF için hala emin değil gibi görünüyor.

Bunların yanında Bitwise CIO’su Matt Hougan gibi isimler, SEC’in bu yıl bir spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonuna (ETF) yeşil ışık yakacağı konusunda iyimserler.

Kaynak : CoinGape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.