Ripple Davasının İlk Duruşması Görüldü! İşte Duruşmaya Dair Tüm Detaylar

0

XRP topluluğunun yakından takip ettiği avukat Jeremy Hogan, Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında gerçekleşen dünkü duruşma öncesi konferansı yeni bir videoda ele aldı. Hogan’ın da belirttiği gibi, öğrenilecek “bazı ilginç şeyler ve bir sürpriz” vardı.

“Yargıç oldukça dürüsttü. Yani bu duruşmadan onun hakkında pek bir şey öğrenmedik. Ancak, tarafların pozisyonları ve davaya nasıl yaklaşacakları hakkında çok şey ve yeni, muhteşem bir bilgi parçası mı öğrendik?”

Yargıçla ilk görüşme olduğu için hem SEC hem de Ripple iddialar ve savunmalar için gerçek ve yasal dayanaklarını sadece birkaç dakika içinde sunmak zorunda kaldılar, bu yüzden her iki taraf da en iyi argümanlarını sundu. Öncelikle yargıç, Hogan’ın da belirttiği gibi tarafsız bir duruş sürdürmek için SEC’in fikrini sordu ve “dijital varlık” ile “kripto para” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık üç dakika içinde, SEC duruşunu ortaya koydu ve Ripple’ın XRP‘yi bir menkul kıymetmiş gibi konuştuğunu ve pazarladığını göstermeye çalıştı. SEC avukatı, Ripple’ın 2013 ve 2015’te yaptığı tanıtım ve açıklamalara odaklanacaklarını ortaya koydu. Ayrıca  Brad Garlinghouse’un XRP’nin yükseleceğine olan inancını belirttiği açıklamalardan detaylıca bahsetti. Garlinghouse’un sözlerini XRP’nin Ripple şirketinin bir hissesi gibi anlaşılabileceğini belirttiler.

Ayrıca Hogan, SEC’in avukatının Kik Interactive davasından bahsetmemesine “şaşırdığını” belirtti. Bunun, “aynı mahkemenin olumsuz dava yetkisi” nedeniyle “Ripple için büyük bir sorun” olduğunu söyledi. “Şimdi, bir açılış konuşması için ilk şansınızda hakime geçerken bile bundan neden bahsetmiyorsunuz? Bilmiyorum. Ama ortaya çıkmadı” ifadelerini kullandı.

Hogan’a göre, Ripple’ın avukatı Andrew J. Ceresney tarafından yapılan açıklama daha da ilginçti. Ceresney, önce XRP’nin “8 yıldır tamamen işlevsel” olan, tamamen merkezi olmayan bir “dijital varlık” olduğunu belirterek “temel argümanlara” odaklandı. Buna ek olarak, geçen ay 66 milyar dolar değerinde işlem yapıldığına işaret eden Ceresney, “çoğunun Ripple’ı içermediğini” söyledi. İkinci olarak, Ripple’ın avukatı FinCEN’in XRP’nin bir “para birimi” olduğunu belirlediği 2015 açıklamasına işaret etti. Ek olarak, bir sınıflandırma kararı veren her ülkenin XRP’yi menkul kıymet dışı ilan ettiğini söyledi. Üçüncüsü, Ceresney, Ripple’ın satışları temsil etmeden yaptığını belirtti. Ayrıca, satışların büyük çoğunluğu, herhangi bir sözleşme yapılmadan ikincil piyasada yapıldığını söyledi. Ardından Ceresney, Kik Interactive vakasını gündeme getirerek “akıllıca bir hareket” yaptı:

“Ripple’ın argümanı, Kik Interactive vakasında ve Telegram vakalarında daha fazla gelir havuzunun (pooling of proceeds) olduğu ve Ripple ile havuzlamanın (pooling) olmadığı yönündedir. […] Umarım Ripple bunu gelecekte biraz daha gösterebilir.”

Bununla birlikte sonunda daha ilginç hale geldi. Ripple, 2019’da SEC’e “büyük bir kripto borsası veya belki birden fazla borsa” tarafından yaklaşıldığını ve “XRP satabilir miyiz yoksa bir menkul kıymet mi? Lütfen bize bildirin.” sorusuna SEC’in “hayır” demediğine dikkat çekti:

“Şimdi bu SEC için büyük bir sorun ve bunu nasıl aştıklarını bilmiyorum çünkü 2019 ile Aralık 2020 arasında ne değişti? […] Bu küçük parça, Ripple tarafından yapılan ilk deneme öncesi keşif sırasında bulundu ve çok büyük! SEC gizlenmeye çalışırken ve Ripple ayrıntıları bulduğunda […] ve SEC’in borsaların XRP satmasına izin vermeye devam etmesine neden olan şey konusunda muhtemelen keşif anlaşmazlıkları olacaktır.” 

Hogan’ın da vurguladığı gibi Ripple avukatı Solomon, “SEC’nin borsalar dahil, üst düzey piyasa aktörleriyle 2019 ve öncesinde görüşmeler yaptığını ve bu aktörlere XRP’nin bir menkul kıymet ya da bir yatırım sözleşmesi olduğuna inandığını söylemediğini ortaya koyan bazı kanıtlara ulaştık. Ve bu dava ilerledikçe bu gerçekler gün yüzüne çıkacak ve XRP’nin bir menkul kıymet olarak tanımlanamayacağı açıklığa kavuşacak.” ifadelerini kullandı.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın