Nobel Ödüllü Ekonomistten, İlginç Kripto Çağrısı

Ünlü ekonomist Paul Krugman, bir New York Times makalesinde kripto para piyasasının “postmodern bir piramit şemasına” dönüştüğünü söyledi ve mevcut düşüşün düzenlemeler için bir şans olduğunu açıkladı.

Yüksek sesli Bitcoin eleştirmeni, endüstrinin henüz gerçek ekonomide faydalı ürünler geliştirmediğini ve bunun yerine kendisini hem üstün hem de saygın olarak başarılı bir şekilde pazarladığını söyledi. Krugman, “Gördüğüm kadarıyla, kripto bir tür postmodern piramit şemasına dönüştü” dedi ve ekledi:

“Sektör, tekno-gevezelik ve özgürlükçü derp kombinasyonu ile yatırımcıları cezbetti; bu nakit akışının bir kısmını, daha fazla yatırımcı getiren saygınlık İllüzyonu satın almak için kullandı. Ve bir süredir, aslında riskler çoğalırken bile, [piyasa] düzenlemek için çok büyük.”

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, ünlü ekonomistin kriptoya karşı yaptığı son eleştiri, mevcut piyasa çöküşü sırasında geldi. Toplam piyasa değeri Kasım ayındaki 3 trilyon dolarlık zirvesinden 900 milyar doların altına düştü.

Krugman, bu son satışların “kripto finansal sistemindeki ciddi güvenlik açıklarına” ışık tuttuğunu söyleyen Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard’ın geçen haftaki konuşmasına da dikkat çekti.

“Neden ana akım kurumlar ve insanlar Brainard’ın açıkça belirttiği gibi son derece şüpheli bir endüstriye kredi veriyorlar?”  

Tüm bunların yanında Krugman, bu yılki piyasa çöküşünün düzenleme için altın bir fırsat olabileceğini söyledi. Şimdiye kadar ABD bazı erken adımlar attı. Mart ayında ABD başkanı Joe Biden, kripto para birimleri hakkında bir yürütme emri imzaladı. Haziran ayında, iki senatör, düzenleme için bir çerçeve ortaya koyan yasa tasarısı sundu.

Brainard geçen haftaki konuşmasında kripto para biriminin büyümeye devam ettiğini kabul etse de, henüz mevcut finansal sisteme zarar verecek kadar büyük görmüyor.

“Kripto ekosistemi, daha geniş finansal sistemin istikrarı için risk oluşturabilecek kadar büyük veya birbirine bağlı hale gelmeden önce, kripto finansal sisteminin sağlam bir şekilde düzenlenmesi için temellerin şimdi oluşturulması önemli.” 

Krugman bu fikre katılarak “Bu çok iyi bir tavsiye. Umarım Fed ve diğer politika yapıcılar bunu kabul eder” ifadelerini kullandı.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Markets Insider


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.