Milyonlarca Lira Vurgun Yapmışlardı! -İstenen Cezalar Belli Oldu

Muğla’da yer alan Vebitcoin, 365 kişiyi mağdur ettiği suçlamasıyla karşı karşıya kalmıştı. Kripto para platformunun sahibi ve bağlantılı 15 kişi hakkında hazırlanan iddianamenin detayları ortaya çıktı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen, Vebitcoin Teknoloji Danışmanlık ve Dış Ticaret Anonim Şirketinin sahibi tutuklu sanık İ.B. ve tutuksuz şekilde yargılanan 15 sanığın ifadeleri ve örgütün şemasına yer verildi.

Söz konusu iddianameye göre vebitcoin.com uzantılı web sitesinin tanıtım yapıldığı, yatırımcıların güvenini kazanmaya yönelik paylaşımların yapıldığı detaylar yer aldı. Sanıklar İ.B, G.B, B.B. ve A.A’nın yürütülen soruşturma kapsamında yönetici oldukları belirtilen iddianamede, diğer 10 sanığın ise örgüt üyesi pozisyonunda bulundukları bilgisine yer verildi.

Suçlamalara göre 14 Nisan 2021 ile 23 Nisan 2021 arasında müştekilere ödenmiş gözüken 104 işlemde toplam 1 milyon 496 bin 673 liralık ödemelerin banka hesap ekstresinde yer almadığı, ödemenin fiilen gerçekleşmediği belirtildi. 115 işlemde ise toplam 4 milyon 743 bin 649 liralık tutarın yine müştekilerin hesap bakiyelerine ilave edilmediği tespit edildi.

İddianamede, sanıkların sistematik bir şekilde örgüt faaliyeti çerçevesinde hareket ederek nitelikli dolandırıcılık suçunu işledikleri yer aldı.

Şirketin sahibi İ.B. savunmasında şirketin tek geçim kaynağı olduğunu ve aylık gelirinin 1 ile 1,5 milyon TL arasında olduğunu belirtti. İddiaya göre 10 ila 15 bin TL’yi ailesinin ihtiyaçları için kullanan İ.B., kalan parayı da şirketi için kullanıyordu. Şirketin 90binin üzerinde kayıtlı kullanıcısı olduğunu ve ortalama 600 ile 800 milyon arasında hacim olduğunu belirtti.

Müşterilerin %98’inin, yatırımlarını Türk Lirası karşılığında aldıklarını; geri kalan kazançların ise kripto paralardaki artıştan kaynaklanan gelirle alakalı kısımlar olduğunu iddia etti. Tespitlere göre şirketin sahibinin talimatı ile 488 bin dolarlık kripto varlıklar farklı bir cüzdan adresine gönderilmişti.

250 sayfadan oluşan iddianamede nitelikli dolandırıcılık suçlarından kurucu İ.B. ve eşi ile diğer 14 sanık için 1.316 yıl hapis cezası talep edildi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.