Merkez Bankası Dijital Para Birimleri, Bitcoin İçin Bir Tehdit Mi?

0
277

Grayscale Investments’ın Mayıs raporunda, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) piyasaya sürülmesinin Bitcoin’in durumunu nasıl etkileyeceğine ilişkin yorumlara yer verildi. Rapora göre CBDC’lerin kaçınılmaz saldırısı, Bitcoin’e zarar vermeyecek aksine fayda sağlayacak.

CBDC’ler, merkez bankaları tarafından düzenlenen ve kontrol edilen dijital para birimleridir. Bu bağlamda, Bitcoin‘in antitezidir ve bir bütün olarak kripto para biriminin ideallerine karşıdır. Bununla birlikte, Grayscale’e göre, CBDC’lerin piyasaya sürülmesi sadece Bitcoin’in kendi dünya sahnesine gelişine zemin hazırlamaya yardımcı olacak.

Grayscale: CBDC’ler Ne Değildir?

Grayscale raporu, CBDC’lerin Bitcoin ile paylaşabileceği benzerliklerin tamamen yüzeysel olduğunu belirtti. Aslında, CBDC’ler sadece fiat para birimlerinin dijital versiyonlarıdır ve daha da kolay bir şekilde manipüle edilebilir.

Herhangi bir CBDC doğal olarak sabit ve hesaplanamayan enflasyon tehdidine açık olacak ve onu kullanan herkesin kimliklerini ve işlemlerini izleyecektir. Grayscale, CBDC’lerin ve Bitcoin’in aynı bölge için rekabet etmediğini, ancak ilkinin uzun vadede ikincisine yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor.

CBDC’ler Bitcoin’e Nasıl Yardımcı Olacak?

Rapor, CBDC’lerin “Bitcoin’in küresel dijital ekonomideki rolünü vurguluyabileceğini” gösteriyor. Bunun nedeni CBDC’lerin başarılı bir şekilde uygulanmasının doğal olarak insanları ve kurumları dijital ödeme altyapısına aşina olmaya zorlayacak olması.

Bu da kullanıcılara Bitcoin ve CBDC’ler arasındaki farkları fark etmeye başlayabilecekleri bir eğitim tabanı sağlayacaktır. Yani bu noktada ikisinin de dijital olmaları tamamen önemsiz.

“Bitcoin, dijital olduğu için değil, Bitcoin, herkesin kullanımına açık, sınırlı, taviz vermeyen, apolitik bir para birimi olduğu için özeldir.”

Özetle, yatırımcıları için 3,7 milyar dolardan fazla dijital varlığı yöneten Grayscale, CBDC’leri Bitcoin için bir tehdit olarak görmüyor. Aksine, fayda sağlayacağını düşünüyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın