Merkez Bankası Dijital Para Birimleri, Bitcoin İçin Bir Tehdit Mi?

Grayscale Investments’ın Mayıs raporunda, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) piyasaya sürülmesinin Bitcoin’in durumunu nasıl etkileyeceğine ilişkin yorumlara yer verildi. Rapora göre CBDC’lerin kaçınılmaz saldırısı, Bitcoin’e zarar vermeyecek aksine fayda sağlayacak.

CBDC’ler, merkez bankaları tarafından düzenlenen ve kontrol edilen dijital para birimleridir. Bu bağlamda, Bitcoin‘in antitezidir ve bir bütün olarak kripto para biriminin ideallerine karşıdır. Bununla birlikte, Grayscale’e göre, CBDC’lerin piyasaya sürülmesi sadece Bitcoin’in kendi dünya sahnesine gelişine zemin hazırlamaya yardımcı olacak.

Grayscale: CBDC’ler Ne Değildir?

Grayscale raporu, CBDC’lerin Bitcoin ile paylaşabileceği benzerliklerin tamamen yüzeysel olduğunu belirtti. Aslında, CBDC’ler sadece fiat para birimlerinin dijital versiyonlarıdır ve daha da kolay bir şekilde manipüle edilebilir.

Herhangi bir CBDC doğal olarak sabit ve hesaplanamayan enflasyon tehdidine açık olacak ve onu kullanan herkesin kimliklerini ve işlemlerini izleyecektir. Grayscale, CBDC’lerin ve Bitcoin’in aynı bölge için rekabet etmediğini, ancak ilkinin uzun vadede ikincisine yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor.

CBDC’ler Bitcoin’e Nasıl Yardımcı Olacak?

Rapor, CBDC’lerin “Bitcoin’in küresel dijital ekonomideki rolünü vurguluyabileceğini” gösteriyor. Bunun nedeni CBDC’lerin başarılı bir şekilde uygulanmasının doğal olarak insanları ve kurumları dijital ödeme altyapısına aşina olmaya zorlayacak olması.

Bu da kullanıcılara Bitcoin ve CBDC’ler arasındaki farkları fark etmeye başlayabilecekleri bir eğitim tabanı sağlayacaktır. Yani bu noktada ikisinin de dijital olmaları tamamen önemsiz.

“Bitcoin, dijital olduğu için değil, Bitcoin, herkesin kullanımına açık, sınırlı, taviz vermeyen, apolitik bir para birimi olduğu için özeldir.”

Özetle, yatırımcıları için 3,7 milyar dolardan fazla dijital varlığı yöneten Grayscale, CBDC’leri Bitcoin için bir tehdit olarak görmüyor. Aksine, fayda sağlayacağını düşünüyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.