Kahve Devi Starbucks, Microsoft’un Blockchain Tabanlı Platformu Azure’yi Kullanıyor

ABD merkezli dev kahve zinciri olan Starbucks, teknoloji haber sitesi GeeWire’da 6 Mayıs’ta yapılan bir habere göre, kahve üretim aşamalarını yakından takip edebilmek için Microsoft’un Blockchain tabanlı platformu olan Azure’yi kullanacak.

Starbucks ilk olarak 2018 yılında “çekirdekten bardağa” projesini başlattığını duyurmuştu. Bu yeni projesi kapsamında, Kosta Rika, Kolombiya ve Ruanda’daki üreticilerle beraber çalışıyor ve Blockchain tabanlı kahve takip sistemini kullanıyor. Bu sayede yeni kahvenin, çekirdek halinden müşteriye sunulana kadar olan yolculuğu Blockchain ile kontrol ediliyor. Bu sistem sayesinde müşteriler de kahvelerin takibini yapabiliyor ve üretiminde rol oynayan çiftçiler için de yeni finansal fırsatlar ortaya çıkarabiliyor.

Ayrıca, Starbucks bu proje ile ilgili elde ettiği bilgileri paylaşmak için sistemin açık kaynaklı olacağını vurguladı.

Dev İki Şirket’in Ortaklığı

Microsoft ve Starbucks dün, Microsoft’un düzenlediği Build Conference’da ortak girişimleri olduğunu dile getirdi ve bununla ilgili sunumlarını yaptılar. Starbucks’ın Azure Blockchain Platformu’nu kullanacak olmasının yanı sıra farklı bölgelerde IoT (nesnelerin interneti) teknolojisininde kullanılması ile ilgili girişimlerinin de olduğunu belirtmekten kaçınmadı.

Microsoft Blockchain teknolojisi adına geçen dönemler de büyük adımlar atmamıştı, şirketin bu kararını Azure Blockchain hizmeti ile  değiştirdiğini görebilmekteyiz. Şirket’in teknoloji ekibi 2 Mayıs’ta yaptıkları açıklama ile Blockchain teknolojisini Azure bulut bilişim platformuna entegre etme kararını aldıklarını söylediler. Ayrıca JP Morgan’ın Quorum platformu, Microsoft Azure Hizmeti’ni kullanmaya başlayan ilk büyük platform olmuştu. Haberle ilgili detayları bu yazımızda siz değerli okurlarımızla paylaşmıştık.

Kaynak: Cointelegraph

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.