Kahve Devi Starbucks, Microsoft’un Blockchain Tabanlı Platformu Azure’yi Kullanıyor

0

ABD merkezli dev kahve zinciri olan Starbucks, teknoloji haber sitesi GeeWire’da 6 Mayıs’ta yapılan bir habere göre, kahve üretim aşamalarını yakından takip edebilmek için Microsoft’un Blockchain tabanlı platformu olan Azure’yi kullanacak.

Starbucks ilk olarak 2018 yılında “çekirdekten bardağa” projesini başlattığını duyurmuştu. Bu yeni projesi kapsamında, Kosta Rika, Kolombiya ve Ruanda’daki üreticilerle beraber çalışıyor ve Blockchain tabanlı kahve takip sistemini kullanıyor. Bu sayede yeni kahvenin, çekirdek halinden müşteriye sunulana kadar olan yolculuğu Blockchain ile kontrol ediliyor. Bu sistem sayesinde müşteriler de kahvelerin takibini yapabiliyor ve üretiminde rol oynayan çiftçiler için de yeni finansal fırsatlar ortaya çıkarabiliyor.

Ayrıca, Starbucks bu proje ile ilgili elde ettiği bilgileri paylaşmak için sistemin açık kaynaklı olacağını vurguladı.

Dev İki Şirket’in Ortaklığı

Microsoft ve Starbucks dün, Microsoft’un düzenlediği Build Conference’da ortak girişimleri olduğunu dile getirdi ve bununla ilgili sunumlarını yaptılar. Starbucks’ın Azure Blockchain Platformu’nu kullanacak olmasının yanı sıra farklı bölgelerde IoT (nesnelerin interneti) teknolojisininde kullanılması ile ilgili girişimlerinin de olduğunu belirtmekten kaçınmadı.

Microsoft Blockchain teknolojisi adına geçen dönemler de büyük adımlar atmamıştı, şirketin bu kararını Azure Blockchain hizmeti ile  değiştirdiğini görebilmekteyiz. Şirket’in teknoloji ekibi 2 Mayıs’ta yaptıkları açıklama ile Blockchain teknolojisini Azure bulut bilişim platformuna entegre etme kararını aldıklarını söylediler. Ayrıca JP Morgan’ın Quorum platformu, Microsoft Azure Hizmeti’ni kullanmaya başlayan ilk büyük platform olmuştu. Haberle ilgili detayları bu yazımızda siz değerli okurlarımızla paylaşmıştık.

Kaynak: Cointelegraph

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın