Josh Frank XRP İçin Konuştu: Tüm Zamanların En Büyük Üçüncü Çöküşü!

Ripple ve kendi token’ı XRP zor zamanlardan geçiyor. Bu süreçte otaya çıkan genel görüş; XRP yatırımcılarının da masum olmasına rağmen büyük zarara uğramış olması. Bu çöküş birkaç aylık kısa bir dönemi kapsıyor olsa da esasında çok daha uzun süreli. XRP’nin piyasa değeri, 2018’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana neredeyse 130 milyar dolar düştü. Bu çok büyük miktarda bir düşüş ve ister istemez kripto para birimi projesinin düşüşü büyük finans kurumlarının çöküşüyle ​​karşılaştırılabilir hale getirdi.

Kripto odaklı araştırma şirketi The TIE’den Josh Frank’e göre proje, yakın tarihteki en büyük kurumsal skandallardan ve felaketlerden bazılarına benzer bir çöküş yaşıyor. Frank konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“XRP’nin piyasa değeri 137 milyar dolar’dan 10 milyar doların altına %93 düştü. Bu, XRP’nin değerini Enron ve Worldcom’dan daha büyük kılıyor. İflas olmasa da XRP, Lehman Brothers ve Washington Mutual’ın ardından tüm zamanların en büyük üçüncü çöküşü.”

XRP’nin piyasa değeri zirve yaptığında, Ocak 2018’de yaklaşık 140 milyar dolar’dı. Son zamanlarda 10 milyar doların altına düştü ve üç yıldan kısa bir süre içinde tahmini 130 milyar dolar değerinde büyük bir kayıp oldu. Bu, Washington Mutual’ın 327 milyar dolarlık iflasının ve yatırım devi Lehman Brothers’ın 2008’de 691 milyar dolarlık finansal çöküşünün ardından, XRP’nin “çöküşünü” etkili hale getiriyor.

En Büyük Kaybeden Bireysel Yatırımcılar

Frank ayrıca, Cointelegraph haber sitesine yaptığı açıklamada “[XRP] destanında en büyük kaybedenlerin hayal bile edilemeyecek miktarda para kaybeden bireysel yatırımcılar olması üzücü ve talihsiz bir durumdur.” ifadelerini kullandı. Başta da söylediğimiz gibi kripto topluluğu genel olarak, XRP “çöküşünde” en büyük kaybedenin yatırımcıları olduğunu düşünüyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonlarının; Ripple, CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortağı Chris Larsen’i XRP satışları için “kayıtsız, devam eden dijital varlık menkul kıymetleri teklifi” yürütmekle suçlamasının ardından token fiyatı hızla düştü. Coinbase, Bittrex, OKCoin, Bitstamp, OSL, Beaxy ve CrossTower dahil olmak üzere birçok kripto borsası ve fon sağlayıcısı XRP için alım satımı askıya alacaklarını veya token’ı tamamen kaldıracaklarını bildirdi.

Kurumsal oyuncular da XRP’den uzaklaşmaya başladı. Grayscale Investments’in web sitesi artık “XRP Trust özel yerleşiminin şu anda kapalı olduğunu” belirtiyor ve ortaya çıkan yeni iddialara göre, firma artık XRP Trust için bekleyen başvuruları işlemeyecek.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.