Nisan 12, 2020

Finansal Sistem Değişikliği Nasıl Gerçekleştirilebilir? Şant Manukyan Açıkladı

Şant Manukyan geçtiğimiz gün, merkez bankası dijital para (CBDC) konusuyla ilgili fikirlerini paylaştı. Dijital dolar fikriyle de oldukça popüler hale gelen CBDC oluşumları, birçok uzmanın ve yatırımcının mercek altına aldığı bir konu.

Şant Manukyan konuyla ilgili ilk olarak üç önemli teknolojiye vurgu yaptı, bunlar; internet, kişisel anahtar şifrelemesi ve Blockchain. Bunların bir araya gelmesiyle yeni bir para biriminin ortaya çıkarıldığını söyledi. Merkez bankası dijital para birimlerini daha geniş kesimlere yayma ihtiyacının nedenleriyle ilgili olarak; teknolojinin gelişimini, para politikalarına uyum sağlamak gerekliliğini ve ekonominin yapısı değiştikçe para kavramının da değişmesi gerektiğini dile getirdi. Ardından CBDC kullanım şekillerine (doğrudan, dolaylı) değindikten sonra şunları ekledi:

“Dijital merkez bankası parasına geçmemiz bir sistem değişikliği değildir. Nasıl ki, kredi kartının gelmesi ya da artık telefonla ödemelerin yapılıyor olması bir sistem değişikliği değilse, CBDC’ye geçmemiz de bir sistem değişikliği değil.”

Peki burada nasıl bir problemle karşı karşıyayı? Manukyan’a göre problem rezerv para birimi kavramında. Rezerv para birimi Bitcoin olmuş olsa da, bu kriz yaşanmayacağı anlamına gelmez. Çözümün Bitcoin ya da altın standartına gitmek olmadığını belirten uzman geçtiğimiz yıllarda ortaya atılan, 30 tane emtiayı baz alan para birimi fikrine de değindi. Şu anki asıl sorun için şunları dile getirdi:

“Şu anki krizde iki noktanın problematik olduğunu gördük. Birincisi; FED’e global bir merkez bankası muamelesi yapıyoruz ama FED yerel bir merkez bankası. (…) İki, başkasının kontrolünde olan para birimi rezerv olduğu zaman kriz anında o rezervin yeterli olmadığını görüyoruz.”

Sonuç olarak Manukyan şu an ki olması gereken sistem değişikliğini “A para biriminden B para birimine geçmek” değilde uluslar üstü bir yapıya gitmek olduğunu dile getirdi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.