Mart 22, 2022

Dünyanın En Büyük Hedge Fonu Kriptoya Yatırım Yapmaya Başladı

Dünyanın en büyük hedge fonlarından biri olan Bridgewater Associates, sıradaki hedefini kripto varlıklar olarak belirlemiş gibi görünüyor. Kaynakların aktardığı habere göre, riskten korunma fonu, doğrudan maruz kalma elde etmek yerine harici bir aracı, bir kripto fonunu desteklemeyi planlıyor.

Milyarder yatırımcı ve Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, Bitcoin (BTC) ve kripto varlıkların açık bir destekçisi olduğu hali hazırda biliniyordu. Dalio daha önce, yatırımcıların portföylerinin çok küçük bir bölümünü kriptoda tutmaları gerektiğini bile belirtmişti. Bu yılın başlarında Dalio, Bitcoin’in (BTC) zaten şirketin radarında olduğunu dile getirmişti.

Dalio kendi kişisel portföyünde Bitcoin ve Ethereum tuttuğunu belirtmiş ve ilginç bir şekilde kripto varlıkları yükselen enflasyona karşı bir korunma aracı olarak da görüyor. Bridgewater Associates şu anda yönetimi altındaki varlıklarda (AUM) 150 milyar dolardan fazla sermayeyi yönetiyor.

CoinDesk’in bildirdiği bir habere göre ise şirket yalnızca kripto fonlarına ufak bir giriş yaptı. CoinDesk, Bridgewater’ın yatırımının gerçek boyutunun, yönettiği toplam sermayeye kıyasla çok az olduğunu belirtti. Kaynaklara göre şirket muhtemelen 2022’nin ortasına kadar giriş yapmaya devam edecek. Bridgewater’ın bir temsilcisi geçtiğimiz ay CoinDesk’e şu sözleri kaydetmişti:

“Pozisyonlarımız hakkında yorum yapmasak da Bridgewater’ın aktif olarak kriptoyu araştırmaya devam ettiğini ancak şu anda kriptoya yatırım yapmayı planlamadığını söyleyebiliriz.”

Hedge Fonlar Kriptoya Katılmaya Meyilli

Hedge fonları dünya çapında kriptoya ilgi göstermeye devam ediyor. Londra merkezli hedge fonu Marshall Wace’in de benzer bir hamle yaptığı bildirildi. Bazı kaynaklar, Bridgewater’ın kripto yatırımı için kaba bir zaman çizelgesi dahi hazırladı. Kaynaklara göre, “Bridgewater bu yıl ilk yarı planında. Fonlarının küçük bir kısmını doğrudan dijital varlıklara dağıtmayı planlıyor.”

Hedge fonunun kripto ticaret planına aşina olan bir başka kaynak, “Bridgewater dahil olmak istiyor. Ciddi bir özen gösteriyorlar: likidite, hizmet sağlayıcılar ve daha fazlası görülebilir.”

Kayıtlarda, Ray Dalio blok zinciri teknolojisine sıkı sıkıya inandığını ve hatta bunun devrim niteliğinde olduğuna inandığını söyledi. Ancak, hükümetin Bitcoin’i bir tehdit olarak görebileceğine ve onu yasaklayabileceğine inanıyor. Bu yılın başlarında Dalio, Bitcoin’i “harika bir icat” olarak tanımlamıştı.

“Bilgisayar aracılığıyla kodlanan ve programlanan, ve yaklaşık 10 yıldır çalışan ve hem bir para türü hem de bir servet deposu olarak hızla popülerlik kazanan bir sistem aracılığıyla yeni bir para türü icat etmek inanılmaz bir başarı.”

Ayrıca Bitcoin’in uzun vadede Altın’a bir alternatif olarak hizmet edebileceğine inanan Dalio. Hükümetler tarafından üstlenilen yüksek borçlar ve yapılan niceliksel genişleme nedeniyle miktar olarak sınırlı olan bu tür varlıklara “artan bir ihtiyaç” olacağını düşünüyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Crypto News Flash


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.