Aralık 9, 2022

Coinbase Uyardı: Bu Stabilcoin’i Tutmayın!

Kripto para dünyası 2022 yılının önemli bir bölümünde stabilcoin’lerin gerçek karşılığı hakkında tartıştı. Bu tartışmaların odağında ise en büyük oyuncu olan Tether şirketi ve varlığı USDT oldu. Coinbase de benzeri bir tartışmayı tetikleyebilecek bir duyuru paylaştı. İşte duyurunun detayları.

Coinbase, Circle’a ait USD Coin’i (USDC) destekleyen rezervlerin kalitesini vurgulayan yeni bir kampanya paylaştı. Borsa, güvenilir bir stabicoin’e geçmek isteyen kullanıcılar için takas ücretlerinden feragat edeceğini duyurdu.

Coinbase tarafından yayınlanan blog yazısında stabilcoin’lere ilişkin görüşler yer aldı. Borsa, yaşanan olaylardan sonra bazı stabilcoin’leri test tabi tuttuğunu ve güvenli bir varlık bulduğunu açıkladı. Borsaya göre mevcut koşullarda en güvenilir stabilcoin USD Coin (USDC).

Coinbase, bugünden itibaren perakende müşterilerinin USDT’yi USDC’ye dönüştürme ücretlerinden feragat ettiğini belirtti.

Coinbase ve USDC İlişkisi

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere on-chain verilere göre USDT, Coinbase’te en çok işlem gören üçüncü varlık. Ortalama 0,99 dolardan işlem gören USDT, hacmin %5’ini oluşturuyor.

Nitekim Coinbase, USDC stabilcoin’in kurucu ortaklarından birisi. Sonuç olarak bu türden bir duyurunun yapılması pek de şaşırtıcı değil.

FTX’in çöküşünden günler sonra, Tether (USDT) 1:1 değerini kaybetti. Bu düşüş sırasında USDT değeri 93 sente kadar düştü. Borsalardaki işlem çiftlerinin çoğunluğu 1 dolara geri döndü, ancak CoinGecko verileri Binance‘deki bazı çiftlerde 99 sentten işlem görmeye devam ettiğini gösteriyor.

Eylül ayı sonlarında, Tether’e New York’taki bir ABD yargıcı tarafından USDT’nin desteklenmesine ilişkin mali kayıtları oluşturması emredildi. Bu, New York Yüksek Mahkemesi’nde görülen ve New York Başsavcısı’nın Tether’in rezervlerine ilişkin soruşturmasında topladığı belgeleri yayınlamasını isteyen davadan ayrı talep.

Yakın zamanda Binance USDC desteğini sonlandırdı ve müşterilerin varlıklarını BUSD’ye otomatik olarak dönüştürdü.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : CoinDesk


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.