Şubat 14, 2022

Cardano Kurucusundan Bitcoin (BTC) Açıklaması! ADA ve BTC’yi Kıyasladı

Bitcoin’in (BTC), özgürlük sağlamak, enflasyona karşı korumak ve bir dünya rezerv para birimi olmak üzere birçok potansiyele sahip olduğu düşünülüyor. Ancak Cardano (ADA) kurucusu ve IOHK CEO’su Charles Hoskinson, bazı zayıflıkların kripto kralının son özelliğe ulaşmasını engellediğini düşünüyor.

YouTube kanalı Crypto Jebb’e verdiği yakın tarihli bir röportajda Charles, “distopik hükümet sistemleri, eskiler için blockchain çözümleri ve kriptoda başarılı olmak için liderlik ilkeleri” hakkında konuştu. Bitcoin’in artan enerji tüketiminin merkezileşmeyi beslediğini söyleyerek, Bitcoin’in bir dünya rezerv para birimi olma yeteneğini sorguladı.

Bitcoin’in iş kanıtı (PoW) algoritması, bir hisse kanıtı (PoS) ağından çok daha fazla güç tüketir. Bazı araştırmacılar, PoS’un enerji gereksiniminin PoW’dan yüzde 99,99 daha düşük olduğuna inanıyor. Bu tür nedenler, dünya çapında enerji tüketimini azaltma ve çevreci olma hedeflerine ek olarak, Ethereum’un PoS’a geçmeyi istemesinin nedenidir. Bitcoin madenciliğinin son zamanlarda daha çevreci hale geldiği söylense de, güç konusu hala birçok kişi için endişe kaynağı.

Hoskinson, yüksek üretim maliyetinden sınırlı arz elde etme iddiasını da desteklemiyor. Daha ziyade, sınırlılığı, temel alınan bir varlığın para politikasının ve faydasının ürünü olarak değerlendiriyor.

“Biri elle diğeri makineyle olmak üzere iki resim yapıyorsanız, ikisi de aynı görünüyorsa ve her ikisi için de talep aynıysa, birini yapmak için diğerine kıyasla bin kat daha fazla çaba harcıyorsunuz demektir.” 

Ünlü geliştiriciye göre, uygun bir dijital standart; akıllı sözleşmeler, meta veri standartları ve saniyede milyonlarca işlem gerçekleştiren yüksek verimli sistemler gerektirir. Hoskinson Bitcoin’in bu konuda belirli sınırları olduğunu söylüyor, ancak kesinlikle “gelişme” potansiyeline sahip diye ekliyor.

Bunların yanında, kurucusu olduğu (Cardano) gibi kripto para birimlerinin dünya rezerv para birimi olmasının “imkansız olmadığını” söylüyor. Ancak hangi dijital varlık bu niteliğe sahip olursa olsun, kripto milyarderi “dedolarizasyon”un kaçınılmaz olduğuna inanıyor.

Dolarizasyonun azalmasının nedeni, temelde Amerika’nın artan ulusal borcudur. USDebtClock.org’a göre, mevcut ABD ulusal borcu 30 trilyon dolar. Bu değerin 2029 yılına kadar 89 trilyon dolara yaklaşması bekleniyor ve bu da ülkedeki ekonomik büyümeyi önemli ölçüde yavaşlatacak. Ancak o zaman bile, kripto milyarderi böyle bir olayın bir gecede gerçekleşmeyeceğini düşünüyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Crypto News Flash


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.