Bittrex, Gizlilik Odaklı Kripto Paraları Platformdan Kaldırıyor! Fiyatlar Nasıl Etkilenecek?

Düzenleyicilerin kripto piyasasındaki kuruluşlar üzerindeki baskısının artması, 2021’in en önemli sorunlarından biri olarak şekilleniyor. Daha fazla kurum bu varlık sınıfına yatırım yapmakla ilgilendikçe, düzenleyiciler de harekete geçiyor diyebiliriz. Bu gelişme kaçınılmazdı, hiçbir ülkenin kripto para sektörü yükselirken köşe durması beklenemezdi. Fakat peşi sıra gelen gelişmeler başta yatırımcılar olmak üzere herkesi şaşırttı.

Bu bağlamda, kripto borsası Bittrex, artık şu ticaret çiftleri için alım-satım işlemlerini desteklemeyeceğini açıkladı: Bitcoin/Monero, Ethereum/Monero ve Tether/Monero. Bu aynı zamanda gizlilik odaklı paralar Zcash ve Dash için de geçerli olacak.

Kullanıcıların, belirtilen kripto paralar ile ilgili herhangi bir etkinliği tamamlamak için 15 Ocak 2021 Cuma, 23:00 UTC’ye kadar zamanları var. Bundan sonra, 30 gün sonrasına kadar para çekme imkanı ile ticaret işlemi kaldırılacak. Ancak Bittrex, bu sürenin kısaltılabileceğini açıkça belirtti. Kullanıcıların takas durdurma tarihinden önce Monero, Zcash ve Dash’taki herhangi bir parayı çekmeleri öneriliyor. Bir basın açıklamasında Bittrex şu ifadeleri kullandı:

“Bittrex’in kontrolü dışındaki olaylar nedeniyle bir kullanıcının bir token’ı geri çekemeyeceği durumlar olabilir.”

Diğer borsalar Bittrex’i takip edebilir ve gizlilik odaklı paraları listelerinden kaldırabilir. Yine de, Kraken kurucu ortağı ve CEO’su Jesse Powell, düzenleyicilerden “hiçbir şey duymadıklarını” belirtti. Powell, Bittrex’in kararının “işlerine özgü bir durumla” ilgili olduğunu söyledi. Bittrex muhtemelen bir ödeme işlemcisi veya banka tarafından hesaplarını açık tutmak için belirlenen bir normla uyumlu olmaya çalışıyor. Powell, bu varlıkların “herhangi bir mantıksız kuralı oluşturabileceğini” ve platformların buna uymak zorunda olduğunu belirtti. Bileşik Baş Hukuk Müşaviri Jake Chervisky ise konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Borsaların sırf gizliliği koruyan özelliklere sahip oldukları için varlıkları kaldırdığını görmek büyük hayal kırıklığı yaratıyor. Bunu gerektiren herhangi bir yasa veya düzenleme yok, sadece DOJ’un gizliliğin “olası suç davranışının göstergesi” olduğu görüşü var.”

Trader Michaël van de Poppe ise, düzenlemelerin kısa vadede fiyatları olumsuz etkileyeceğine inanıyor. Yayın anında XMR, ZEC ve DASH, son 24 saatte %10’dan fazla değer kaybetmiş durumda. Tıpkı XRP gibi, bu gizlilik paraları önümüzdeki haftalarda fiyatlarda düşüş yaşamaya devam edebilir. Ancak, uzun vadede kullanıcılar, gizliliklerini korumak için Monero gibi varlıkları kullanmayı seçebilirler. Bu, her ülkede uygulanan düzenlemelerin ciddiyetine bağlı olacaktır. Trader şunları ekledi:

“Bu düzenlemeler, kurumların ve genel olarak kriptonun küresel olarak benimsenmesinin yolunu açıyor ve kaçınılmaz olarak piyasanın uzun vadeli görünümünde yükselişe işaret ediyor.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.