Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Azalıyor! Altcoin’ler Bu Durumdan Nasıl Etkilenecek?

Bitcoin 36.000 ila 38.000 dolar arasındaki dar aralıkta işlem görürken, altcoin’ler üzerindeki hakimiyeti günlük olarak azalmakta. Bitcoin piyasa hakimiyeti şu anda, en son Kasım ayının sonunda görülen bir seviye olan %61.6’da. 2020’de yılın son gününde bu seviyenin %73.5’de olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bitcoin hakimiyeti gerilediğinde, altcoin piyasası gerçekten kendine gelir. Bitcoin’in güçlü bir pump gördüğünde; altcoin’ler yükselirse, kesinlikle çılgınca kazançlar görebilirler.

Bu, son birkaç gün içinde olan durum gibi görünüyor, çünkü altcoin’ler büyük çift haneli ve hatta üç haneli kazançlar elde ederken, altcoin pazarının çoğunluğu yükselişe eşlik ediyor.

Son 24 saatin önde gelen altcoin kazançlarına, %77 artışla Ox (ZRX) liderlik ediyor. Maker (MKR), Terra (LUNA), Alpha Finance (ALPHA) ve Ocean Protocol (OCEAN) onu takip ediyor. Yazma sırasında söz konusu altcoin’ler sırasıyla %39, %38, %37 ve %34 kazanç elde etmiş durumdalar. Tüm bu altcoin’lerin, “Merkezi Olmayan Finans” (DeFi) şemsiyesi altında olduğu belirtilebilir.

Bunların yanında DeFi token’larının, son birkaç gün içinde gerçekten güçlü bir şekilde fiyat artışı sağladığını söyleyebiliriz. Aave son 3 günde %42 oranında değer kazandı, Compound, 8 günde %50 yükseldi, Curve Finance, 7 günde etkileyici bir şekilde %64 artış sağladı. Aslında, Merkezi Olmayan Finans alanının tamamı, yılın başından bu yana iki katından fazla artış göstererek dikkat çekti. Toplam Kilitli Değer (TVL), 1 Ocak’ta 15 milyar dolar’dan, şu anda olduğu gibi 34 milyar dolar’a çıktı.

Ethereum ve DeFi’ın, altcoin popülerliğini yükselttiğini söylemek yanlış olmaz.

Buradaki önemli soru şu ki, altcoin’ler keskin yükselişine daha ne kadar devam edecek? Bitcoin piyasa hakimiyet seviyesi, aşağıdaki günlük grafikte görüldüğü gibi güçlü bir trend çizgisine doğru ilerliyor gibi görünüyor. Buradaki bir sıçrama, Bitcoin’in otoritesini bir kez daha iddia etmesine yol açabilir. Trend çizgisi tutmazsa, düşük %50’ye iniş görebiliriz. İkinci senaryo kesinlikle altcoin’lere fayda sağlayacaktır.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.