Haziran 3, 2022

Analist Tarih Verdi: Bitcoin Fiyatında Geri Dönüş Ne Zaman Başlayacak?

Geniş çapta takip edilen bir kripto stratejisti, Bitcoin (BTC) fiyat diplerini doğru bir şekilde tahmin etme geçmişine sahip önemli bir metriği gündeme getirdi.

Rekt Capital takma adıyla tanınan trader, BTC’nin Göreceli Güç Endeksinin (RSI) Ocak 2015, Aralık 2018 ve Mart 2020’de ulaşılan seviyeleri yansıttığını ve piyasa değerine göre en iyi kripto varlığı için ufukta bir sıçrama olabileceğine işaret ettiğini söyledi.

“BTC, RSI Ayı Piyasası Dip bölgesine bir kez daha yaklaşıyor. Peki bu döngüde, söz konusu olay ne zaman gerçekleşebilir? 

2015 Ayı Piyasası Dip Seviyesinden sonra 2018 Ayı Piyasası Dip Seviyesinin oluşması 1.461 gün sürdü. 

Aynı simetri tekrar ederse, yaklaşan Ayı Piyasası Dibi Ocak 2023’te gerçekleşecek.” 

Göreceli Güç Endeksi (RSI), belirli bir zaman diliminde aşırı satılıp satılmadığını veya aşırı satın alındığını belirlemek için fiyat hareketlerinin hızını ve değişimini ölçen bir momentum göstergesidir.

Trader daha sonra ayı piyasasının dibinin belirlenen tarihten (Ocak 2023) iki ay önce geldiği farklı bir senaryo sundu ve bunun nedeni olarak her dört yılda bir gerçekleşen Bitcoin halving etkinliğine dikkat çekti.

“BTC RSI Ayı Piyasası Dibinin Ocak 2023’ten biraz daha erken gerçekleşmesi ihtimali var. Ve bu, Bitcoin halving etkinliğinden [bir sonraki 2024’te] kaynaklanabilir.”

Bununla birlikte Rekt Capital, bu son senaryosunu şu şekilde detaylandırdı:

“BTC, 2015 yılında 2. halving etkinliğinden yaklaşık 547 gün önce dibe vurdu. BTC, 2018’de 3. halving etkinliğinden yaklaşık 486 gün önce dibe vurdu. 

BTC, Nisan 2024’teki 4. halving etkinliğinden 487 veya 548 gün önce dip yaparsa, o zaman bu dip Ekim veya Kasım 2022’de gerçekleşir.”

Trader son olarak, mevcut RSI verilerinin Bitcoin’in aşırı satıldığını gösterdiğini, yani aylarca süren ayı piyasasında satın alanların bir sonraki döngüde ödüllendirileceğini ekledi:

“BTC’nin aşırı satım RSI koşullarına girdiği açık. Tarihsel olarak, bu koşullarda birikim yapan uzun vadeli BTC yatırımcıları, takip eden aylarda yüksek yatırım getirisinden [ROI] yararlandı.”

Fiyat hareketlerini buradan kontrol edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : daily hodl


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.