Akıllı Sözleşmeler Şirketlerin Veri Kalitesini Arttırıyor

0
260

Araştırma şirketi Gartner geçtiğimiz günlerde Blockchain akıllı sözleşmelerinin bir şirketin genel veri kalitesini 2023 yılına kadar yaklaşık %50 artıracağını öngören bir rapor yayınladı.

Akıllı sözleşmeler bir blockchain üzerinde kullanılan programlama kodu parçalarıdır. Gartner raporu ayrıca, akıllı sözleşme kuralları şirketlerin veri kullanılabilirliğini azaltacağından, toplam veri varlığı kullanılabilirliğinin 2023 yılına kadar %30 azalacağını öngördü.

Tahminden bahsetmişken, Gartner’ın kıdemli araştırma direktörü Lydia Clougherty Jones, bir kuruluş dışsal olarak dayatılan veya gönüllü olarak kabul edilen Blokchain akıllı sözleşmelerini kabul ettiğinde, veri kalitesindeki ilgili artıştan yararlanacaklarını belirtti.

İlginç bir şekilde, çeşitli eyalet milletvekilleri son zamanlarda Blockchain ve akıllı sözleşmelerin kullanımını araştırıyorlar. Örneğin, yakın zamanda yürürlüğe giren Illinois Blockchain Teknoloji Yasası (BTA), Illinois’deki Blokchain ve akıllı sözleşmelerin durumu hakkındaki yasal belirsizlikleri çözmeyi amaçladı.

Gartner raporu, Blockchain akıllı sözleşmelerinin benimsenmesinin analitik karar verme üzerindeki etkisinin derin olduğunu ve karar verme sürecinin şeffaflığını, hızını ve ayrıntı düzeyini artırdığını belirtti.

Akıllı sözleşmelerin bankalar, emanet acenteleri ve avukatlar gibi üçüncü taraf aracıları ortadan kaldıracağını belirten Jones konuyla ilgili şunları söyledi:

“Akıllı sözleşmeler önemlidir ve D&A ( Veri ve Analiz) liderleri bunlara odaklanmalıdır çünkü neredeyse güvenilir bir değişim vaat ediyorlar. Bir kez dağıtıldığında, blockchain akıllı sözleşmeleri değiştirilemez, değiştirilemez kod aracılığıyla geri alınamaz ve bu da neyi yapıp yapamayacağınızı taahüt eder.”

Raporun sonuna doğru Gartner analistleri, D&A liderlerinin basit iş süreçlerini otomatikleştirmek için Blockchain akıllı sözleşmeleri uygulamaya başlamalarını öneriyor. Ayrıca kuruluşlara, bankacılık, finans, emlak, sigorta, kamu hizmetleri ve eğlence gibi iyi tanımlanmış bir ekosistemde çok taraflı sözleşmelere yönelik akıllı sözleşmeleri bloke etmelerini önerdiler.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın