Mart 5, 2022

ABD’de Açıklanan İstihdam Verileri Sonrası Bitcoin (BTC) Fiyatı Düştü! – İşte Sıradaki Destek Seviyesi

Bitcoin (BTC) yakın zamanda gerçekleştirdiği rallisindeki kazançların büyük kısmını kaybederek %8 değer kaybetti ve 38.000 dolar seviyelerine kadar geriledi. ABD’de açıklanan istihdam verileri ve Federal Rezerv’in bu ay faiz arttıracağı iddiaları sonrasında Bitcoin’deki satış emirlerini arttırdı.

Trader’lar ise bir sonraki destek seviyesini olarak 35.000 dolar seviyesini belirlemiş gibi görünüyor. Yaşanacak olası bir ihlal, Bitcoin’in iki hafta önce olduğu seviyelere geri götürecektir ki bu durum yatırımcıların riskli varlıklardan kaçındığı döneme denk gelecektir. BTC o zamandan beri son bir ayın en düşük seviyesinden toparlanmayı başarmış ve 44.000 dolara kadar yükselmişti.

44.000 dolar aynı zamanda Bitcoin‘in Şubat ayında karşılaştığı en yüksek seviyeydi. BTC bu yıl %18 değer kaybetti.

Fed’in Faiz Arttıracağı Hissiyatı Düşüşleri Hızlandırıyor!

Bitcoin fiyatı, son birkaç gün içinde zaten hafif bir düşüş eğiliminde olmasına rağmen, güçlü ABD istihdam verisinin hemen ardından kayıplarını hızlandırdı. Yahoo Finance raporlarına göre, istihdam Şubat ayında yedi ayın en yüksek hızında büyüdü. Veriler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın iş piyasasının ısındığı ve Fed’in Mart ayında muhtemelen oranları en az 25 baz puan artıracağı yönündeki son yorumları ile bağlantılı olarak yorumlandı.

Faiz oranı artışı, piyasadaki likiditeyi azaltacak ve Bitcoin’e yatırılabilecek nakit miktarını azaltacaktır.

Enflasyon ve istihdam, Fed’in faiz oranlarını ayarlarken dikkate aldığı iki ana faktörlerdir. ABD tüketici fiyatları 40 yılın en yüksek seviyesindeyken, Fed’in 15 ve 16 Mart’ta yapacağı toplantıda bir artış olası görünüyor. Powell’ın şahin yorumları, Rusya-Ukrayna ihtilafının Fed’in yürüyüş planlarını durdurmasına neden olacağı yönündeki son spekülasyonları da reddetti.

Rusya-Ukrayna arasındaki çatışmaların neden olduğu belirsizliğe Fed’in faiz arttırma ihtimali eklendiğinden, daha geniş finansal piyasalar verilerden sonra kan kaybetti. Rusya’nın Ukrayna’da Avrupa’nın en büyük nükleer reaktörünü ele geçirmesine ilişkin endişeler de duyguları sarsan önemli bir gelişme oldu.

Yaklaşık bir hafta boyunca borsadan ayrılmasına rağmen, Bitcoin Cuma günü ABD hisse senetleri ile aynı hizada düştü. Bitcoin korkusu ve açgözlülük endeksi, nötrde yaklaşık bir hafta kaldıktan sonra yeniden aşırı korku seviyelerine geriledi.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.