“ABD Başkanlık Seçimi” Bitcoin Geleceğini Neden Riske Atıyor?

0
417

Altının rekor düzeylere ulaşıp düşmesi ve Bitcoin’in 12.000 doları aşıp gerilemeye devam etmesinin ortak bir nedeni olabilir: Yaklaşan ABD Başkanlık seçimi.

Donald Trump ve Joe Biden arasındaki çekişmenin sonucunda Bitcoin de ciddi darbeler almaya devam edebilir. Birkaç cümleyle bunun nedenlerini açıklamaya çalışalım.

Kasım ayında gerçekleşecek olan ABD Başkalık seçimi ile Trump ve Biden karşı karşıya gelecek. ABD’de yapılan seçimler, her zaman finans dünyasını önemli etkilemiştir. Trump hükumetinin değişmesi ihtimali ve belirsizliği, bunlarla beraber vergi hükümlerindeki belirsizlik piyasaları etkiliyor. Buna iyi bir örnek de Trump hükumetinin gelmesi Bitcoin için boğa piyasasını başlatmıştı.

Bitcoin koşusunun yaşandığı o seçimden sonra, bazı analistlere göre Biden hükumetinin gelmesiyle negatif yönde bir patlama gelebilir. Yani düşüşler sürecek olarak görülüyor. Son günlerdeki piyasa düşüşlerinin nedeninin de belirsizlik olabileceğin tekrar belirtmek gerekir.

Piyasa endeksi S&P 500 ve oynak veriler analizi, ABD’de seçim zamanlarında her dönemde artış gösterir. Ancak içindeki bulunduğumuz pandemi ve getirdiği ekonomik durgunluklar ile siyasi belirsizlik beklenenin çok daha üzerinde. BTC, bu endeks üzerinde doğrudan etki etmese de S&P 500 ile ilişkili olarak kabul edilmeye başlandı.

Bu kapsamda analistlere göre, piyasalarda dengesizliğin öne geçmenin tek yolu Trump hükumetinin tekrar kazanması. Seçimlerin gerçekleşmesine kısa bir süre kalması, piyasalardaki dengesizliğin devam etmesini giderek arttıracağı ve Başkanlık çekişmesinin seçim gününe kadar riskin devam edeceğini söylemek yanlış olmaz.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın