“ABD Başkanlık Seçimi” Bitcoin Geleceğini Neden Riske Atıyor?

Altının rekor düzeylere ulaşıp düşmesi ve Bitcoin’in 12.000 doları aşıp gerilemeye devam etmesinin ortak bir nedeni olabilir: Yaklaşan ABD Başkanlık seçimi.

Donald Trump ve Joe Biden arasındaki çekişmenin sonucunda Bitcoin de ciddi darbeler almaya devam edebilir. Birkaç cümleyle bunun nedenlerini açıklamaya çalışalım.

Kasım ayında gerçekleşecek olan ABD Başkalık seçimi ile Trump ve Biden karşı karşıya gelecek. ABD’de yapılan seçimler, her zaman finans dünyasını önemli etkilemiştir. Trump hükumetinin değişmesi ihtimali ve belirsizliği, bunlarla beraber vergi hükümlerindeki belirsizlik piyasaları etkiliyor. Buna iyi bir örnek de Trump hükumetinin gelmesi Bitcoin için boğa piyasasını başlatmıştı.

Bitcoin koşusunun yaşandığı o seçimden sonra, bazı analistlere göre Biden hükumetinin gelmesiyle negatif yönde bir patlama gelebilir. Yani düşüşler sürecek olarak görülüyor. Son günlerdeki piyasa düşüşlerinin nedeninin de belirsizlik olabileceğin tekrar belirtmek gerekir.

Piyasa endeksi S&P 500 ve oynak veriler analizi, ABD’de seçim zamanlarında her dönemde artış gösterir. Ancak içindeki bulunduğumuz pandemi ve getirdiği ekonomik durgunluklar ile siyasi belirsizlik beklenenin çok daha üzerinde. BTC, bu endeks üzerinde doğrudan etki etmese de S&P 500 ile ilişkili olarak kabul edilmeye başlandı.

Bu kapsamda analistlere göre, piyasalarda dengesizliğin öne geçmenin tek yolu Trump hükumetinin tekrar kazanması. Seçimlerin gerçekleşmesine kısa bir süre kalması, piyasalardaki dengesizliğin devam etmesini giderek arttıracağı ve Başkanlık çekişmesinin seçim gününe kadar riskin devam edeceğini söylemek yanlış olmaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.