Yeni Ekonomi Paketi Açıklandı! Türkiye’de Kripto Paralara Vergi Mi Geliyor?

Kripto para birimleri, başta Bitcoin olmak üzere, dünyada ve özellikle de Türkiye’de popülerliğini arttırmaya devam ediyor. Kripto paralar, günlük para transferlerinden alım satıma, yatırım aracı olmaktan bir saklama aracı olmaya kadar çok geniş bir alanda işlem görüyor.

Bu dikkat çeken yapısının yanında, bir belirsizlikte söz konusu. Pek çok ülke, bu çokta eski olmaya dijital varlıklarla ilgili nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda bazı soru işaretlerine sahip. Birkaç ülke bu konuda önemli adımlar atmış olsa da (yasaklama, finans ürünü kabul etme, vergilendirme) ülkemizde henüz net bir adım atılmamıştı. Fakat dün resmi gazete de yayınlanan bir ayrıntı dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile onaylanan 3 yıllık ekonomi programı, kripto sektöründe büyük yankı uyandır. Orta Vadeli Program dün Resmi Gazete’de yayımlandı ve söz konusu program da dijital varlıkların vergilendirilebileceğinin mesajı verildi.

Orta Vadeli Program’da yer alan ifadelere göre dijital olarak satılabilen ve transfer edilebilen, dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar (ile) yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek.

Görüldüğü üzere sadece vergilendirme konusuyla değil, aynı zamanda dijital varlıkların, suçu finanslandırma amacıyla kullanılması konusunda da çalışmalar yürütüleceğinin sinyalleri verildi. Ayrıca “sanal varlık” ifadesi de kafa karıştırıcı bir ayrıntı. Kripto paraların henüz kanunen net bir tanımının olmaması buna yol açmış olabilir. Kripto adreslerine vergilendirme getirildiğini varsayalım. Bu durum tam olarak ne anlama geliyor, Kripto sektörünün de yakından takip ettiği avukat/trader Sima Baktas bu konuyla ilgili şunları söyledi:

“Diyelim bir şekilde vergilendime oldu. O zaman bye bye hapiness. Yani birçok trader Türk Borsa’larında olmak yerine yurtdışı merkezli borsalarda işlem yapmayı tercih edecek. Bu durumda evdeki bulgurdan da olunur. Bunun yerine Borsa Şirketleri’ne yönelik düzenlemeler getirilmesi çok daha iyi olur. […] Türk Liras’ının bu kadar değer kaybettiği bu zamanda yabancıların bile Türkiye merkezli borsalara ilgi duyduğu ve ülkeye para girişine fırsat verilen bu mekanizmayı sırf vergi uğruna heba etmek pek mantıklı bir yaklaşım değil. Tam tersi 0 vergi politikası ile Türkiye kripto Para sektöründe lider bir ülke pozisyonunu benimsemelidir.”

Hali hazırda kripto para ve kripto para kazançları Türk Vergi Sistemi’nde tasnif edilmemiş durumda. Fakat Orta Vadeli Program’da yer alan bu ayrıntı ilgili kurumların, yakın zamanda böyle bir çalışma içine girebileceğini gösteriyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.