Nisan 15, 2022

Twitter, Solana Blok Zinciri Üzerine İnşa Edilebilir mi?

FTX kripto borsasının kurucusu olan Sam Bankman-Fried, Twitter, Solana (SOL) blok zincirinde çalışabilecek olması halinde neler olabileceğine ilişkin görüşlerini paylaştı.

Bir tweet serisi paylaşan Bankman-Fried, Twitter’ı merkezi olmayan bir yapıya büründürme olasılığının ve bunun etkilerinin neler olabileceğine ilişkin düşüncelerini aktardı.

“Tweet’ler artık zincirin bir parçası olur ve şifrelenir; gönderen, bu verilere kimlerin erişebileceğini seçebilir (yani şifrenin anahtarlarını paylaşır). Aslında bir anlamda bu, özel mesajları ve tweetlerin birleşimi bir yapı olarak sonuçlanır.”

Bankman-Fried, sosyal medya platformunun, kullanıcılardan gönderdikleri her tweet için ücret alarak ve kullanıcı arayüzünde (UI) reklam göstererek gelir elde edebileceğini de belirtti.

CEO, mesajların zincirde olduğu için kullanıcıların verilerini kontrol edebileceklerini de düşünüyor. Herkesin kendi Twitter kullanıcı arayüzünü de oluşturabileceğinin de altını çizdi.

“Kullanıcı arayüzleri ekosistemi büyütebilir ve kullanıcı arayüzü ücretlerinden de para kazanabilir veya sübvanse edebilir. Her kullanıcı arayüzünün kendi denetleme politikası olabilir; artık konuşmayı tek bir kişi/şirket kontrol edemez.”

CEO’ya göre Twitter’ı bir merkezi olmayan platforma dönüştürmek zor olacaktır ancak imkansız da değil. Twitter’ın bir blok zinciri projesi üzerinde çalışırken, platformdaki içerik oluşturucularının da ödül olarak Dogecoin (DOGE) alabileceğini düşünüyor.

Bankman-Fried, Elon Musk‘ın sosyal medya devini 43 milyar dolara satın alma teklifinin ardından vizyonunu paylaşıyor. Bir SEC başvurusunda milyarder, Twitter’ı olağanüstü potansiyelini ortaya çıkarmak için özel bir şirket yapmak istediğini söylüyor.

“Dünya çapında ifade özgürlüğü platformu olma potansiyeline inanıyorum ve ifade özgürlüğünün işleyen bir demokrasi için toplumsal bir zorunluluk olduğuna da inanıyorum. Ancak, yatırımımı yaptığımdan beri, şirketin mevcut haliyle bu toplumsal zorunluluğa ne gelişeceğini ne de hizmet edeceğini şimdi anlıyorum.”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : The Daily Hodl


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.