Mayıs 16, 2022

Terra, LUNA Arzını Yakabilir mi?

Yakın zamanda büyük bir çöküş yaşayan Terra’nın yerel token’ı LUNA ve onunla ilişkili stabilcoin UST bu çöküşün yaralarını sarıp, yeniden iyileşmek için yollar arıyor. Sosyal medyadaki kurtarma planlarından birisi Ethereum kurucusu Vitalik Buterin tarafından da desteklenmişti. Kurtarma planına ilişkin haberi sizinle paylaşmıştık.

[irp posts=”55063″ name=”Vitalik Buterin’den TerraUSD Kurtarma Planına Destek”]

Elbette bu kurtarma planları bir tarafa bilinen en klasik yöntem mevcut arzın yakılarak azaltılmasıdır. Peki Terra ekosistemi, trilyonlarca LUNA token’ını yakabilecek bir kapasiteye sahip mi?

Yakma işlemleriyle sık sık gündeme gelen en bilindik altcoin hiç şüphesiz Shiba Inu (SHIB). SHIB topluluğu düzenli olarak gerçekleştirilen yakım işlemlerinde ortak bir duyguyla hareket ederek yakımlara destek veriyor ve arzı daraltarak fiyatı yükseltmeye çalışıyor. Peki bu ortak duygu Terra (LUNA) yatırımcıları arasında işe yarar mı?

Terra (LUNA) Arzı Yakılacak mı?

Terra’nın mevcut kurtarma planlarının yakma işlemlerinden çok “forklara” odaklandığı şu an biliniyor ve gündemde pek de yakmaya dair doğrudan planlar bulunmuyor. Ancak forklama yöntemi toplulukta birçok kişi tarafından reddedildi ve yakım yapılması yönünde talep geldi.

Bu yakma işlemlerini destekleyen en bilindik isim ise Binance CEO‘su CZ oldu. CZ, Twitter’da yaptığı paylaşımlarda da gösterdiği gibi LUNA ve UST’nin listeleden çıkarılmasından bu yana Terra ekibi ile yakın ilişki kuruyor.

LUNA topluluğu ise büyük bir yakımın gerçekleşmesi halinde 1 dolarlık seviyeye doğru bir toparlanmanın olacağına inanıyor. Ancak bu büyük yakımın ne kadar olacağı ise büyük bir sorunsal çünkü LUNA arzı çok kısa bir süre içerisinde %1700 gibi beklenmedik bir büyüme kaydetti ve çöküşü alevlendirdi.

Twitter’daki birçok topluluk ve kullanıcı Terra’nın hali hazırda yakım gerçekleştireceğine inansa da bu konuda henüz resmi bir duyurunun olmadığını belirtmek isteriz.

Öte yandan kripto para topluluğundaki herkes yakım işlemini desteklemiyor. Bazı Luna sahipleri, arzı satın almak ve yakmak için TerraForm Labs veya Luna Foundation Guard’ı çağırırken, kullanıcılar bu yerlerin bu kadar büyük yakım yapmak için parayı nereden bulacağını sorguladı.

Luna Araştırma Forumlarında ilgi gören bir teklif, işlemlerde %3’lük bir yakma vergisi önerdi. “Şu anda yaklaşık 3 milyar dolar olan hacmimize dayanarak, her alım satım işleminde yalnızca %3 yakma vergisi uygularsak, bu teklifin yazıldığı sırada yaklaşık 300.000.000.000 LUNA yakabiliriz” dedi.

Terra Station’daki oylar artık bu teklif için açık. Şu anda 28,83 milyon oy aldı, ancak yeterli sayıya ulaşmaktan hala çok uzakta gibi görünüyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.