S&P 500 ve Bitcoin (BTC) Arasındaki İlişki Nedir? Piyasalar Bundan Nasıl Etkilenebilir?

0
S&P 500 ve Bitcoin (BTC) Arasındaki İlişki Nedir? Piyasalar Bundan Nasıl Etkilenebilir?

Kasım ayının sonunda ABD’de Şükran Günü ve Omicron varyantının korkuları piyasaları sarmıştı ve o dönem Bitcoin (BTC) fiyatı oldukça esnekti. Ancak COVID-19 Omicron varyantına ilişkin korkular sonraki hafta çok daha güçlü bir şekilde piyasaları etkilemeye devam etti. Piyasalardaki endişelerden kaçamayan BTC ise 5 Aralık tarihinde çok sert bir düşüş yaşamıştı.

Elbette BTC’de yaşanan sert düşüşler, o hafta sonu, neredeyse tüm kripto para piyasasını çok sert ve olumsuz bir şekilde etkilemişti. Elbetteki fiyattaki yükseliş beklentilerinin aksine istikrarsız fiyat ve sert düşüşler, birçok perakende yatırımcıyı ve hatta kurumsal yatırımcıyı BTC‘den uzak tuttu.

Birçok analitik firmasına göre sert düşüş ve yükselişlerin gerçekleştiği dönemde perakende yatırımcılar spot işlem yerine, kaldıraçlı işlemler, geniş stop’lar gibi risk faktörü yüksek yöntemlerle yatırım yapmayı tercih ettiler. Ancak alınan bu riskleri yönetmek beklendiğinden çok daha zor gibi görünüyor.

BTC ve VIX

VIX, S&P 500 piyasasındaki seçenekleri yansıtan değişken bir endekstir. Hisse senedi yatırımcıları, herkesin bildiği gibi riskten kaçınmayı tercih ederler. Sonuç olarak, S&P 500 tüccarları stoklarda bir düşüşten korktuğunda, S&P 500 opsiyonları satın alacaklar. Bu satış sayıları arttıkça, VIX yükselir ve hisse senedi yatırımcılarının ne kadar ilgili olduğuna dair bir tüyo verir.

Açıkçası, VIX seviyesi ne kadar yüksek olursa, endişe o kadar büyük olur ve bu da daha büyük S&P 500 düşüşleriyle sonuçlanır. Yani kural şudur, VIX yükselirken hisseler düşüyor.

BTC’nin de benzer modelleri göstermesi de dikkat çekici. VIX yüksek seviyelerde işlem gördüğünde ve piyasalar riskten kaçındığında, bu aynı zamanda BTC için satış baskısı olarak da ortaya çıkıyor. Yatırımcılar diğer kayıpları dengelemek için BTC’deki pozisyonları tasfiye ediyor olabilir mi?

Bazı durumlarda, evet. Bununla birlikte, BTC’nin spekülatif bir risk varlığı olarak işlem görmesi hale oldukça öne çıkan bir durum. Bu nedenle, bir dahaki sefere piyasalar açıkça riskten kaçınabilir (risk-off), ancak BTC bunu elinde tutarken BTC’nin düşmesini beklemek mantıksız değildir.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın