SEC’in Kripto Düzenlemesi Yetkisi Alınabilir

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nde kripto varlıkların düzenlenmesi için güçlü bir baskı olduğu bilinen bir gerçek. Yakın zamanda yaşanan bir gelişmede Senato Tarım Komitesinin dört üyesi, Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonunu (CFTC) kripto varlıklar için birincil düzenleyici kurum yapılması amacıyla bir yasa tasarısı sundu.

Tasarının arkasındaki dört senatör, Michigan’dan Senatör Debbie Stabenow, Arkansas’tan Senatör John Boozman, New Jersey’den Senatör Corey Booker ve Güney Dakota’dan Senatör John Thune. Boozman ve Thune cumhuriyetçi partinin üyeleri, Stabenow ve Booker ise Demokratlar olduğu için tasarı iki partili.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, sunulan tasarı ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yani SEC’in düzenleyiciler arasından kaldırılması talep edildi. Benzeri öneriler bu yıl iki defa daha sunulmuştu.

Kripto Düzenlemesi İçin Yeni Baskı Başlıyor

Blockchain Association‘ın politika başkanı Jake Chervinsky’ye göre, yasa tasarısı kripto borsalarını “dijital emtia platformları” olarak tanımlıyor. Bu, çoğu kripto token’ını menkul kıymet olarak kabul eden SEC başkanı Gary Gensler tarafından kullanılan sözlerle doğrudan çelişiyor. Ayrıca yakın zamanda kripto borsalarını SEC’e kaydolmaya zorlanmıştı.

Chervinsky, tasarının kripto borsalarının CFTC’ye kaydolmasını ve tüketicileri risklerden ve manipülasyondan korumak için belirli kurallara uymasını istediğini ortaya koyuyor.

CoinCenter’da yer alan araştırma başkanı Peter Van Valkenburgh’a göre, kripto yargı yetkisini netleştiren ve tüketicileri çeşitli risklerden koruyabilen kripto düzenlemesi için iki meclisli ve iki partili bir destek var.

SEC tarafından uygulanan son düzenleyici eylemler, hem kripto liderleri hem de milletvekilleri tarafından çok sert bir eleştiri almıştı. Chervinsky’ye göre, ikincil piyasa düzenlemesi Washington’da en büyük öncelik ve bu yıl Kongre’de sunulan yasa tasarılarının bir kombinasyonu gelecek yıl en kısa sürede geçebilir.

Blockchain Derneği İcra Direktörü Kristin Smith, olası bir kripto düzenlemesi konusunda yaygın bir iyimserlik olduğuna inanıyor. Faturaların iki taraflı yapısını ve kripto endüstrisindeki düzenleyici delikleri, itici gücü sağlayan faktörler olarak tanımlıyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.