SEC Başkanından Dikkat Çeken Kripto Açıklaması

Kripto para karşıtı tavırlarıyla tanınan SEC Başkanı Gary Gensler, yakın zamanda yaptığı açıklamayla yine gündeme geldi.

SEC Başkanı Gary Gensler 22 Ağustos Pazartesi günü Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada kripto paraların nasıl ele alınması gerektiğine ilişkin görüşlerini paylaştı. Kripto endüstrisini otomobil endüstrisiyle karşılaştıran Gensler, otomobil endüstrisinin güvenlik standartlarının son altmış yıldır aynı kalması gibi, yatırımcı koruma standartlarının da aynı kaldığına dikkat çekti.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Gensler, dijital varlıklara herhangi bir özel statü vermek için hiçbir neden olmadığını belirtti. Başkana göre bunun yerine, sermaye piyasaları gibi ele alınmalıdır. Ayrıca, yatırımcıların bu yıl iflas eden kripto kredi platformları karşısında nasıl tavır aldıklarını ve nasıl zarar gördüklerinin de altını çizdi. Bu tür kredi platformları yaşadıkları sorunlar sonrası müşterilerinin hesaplarını dondurmuştu, sonuç olarak da müşteriler mahkemeye başvuru yapmıştı.

“Sırf farklı bir teknoloji kullandığı için kripto para piyasasına diğer sermaye piyasalarından farklı davranmak için hiçbir neden göremiyorum. Piyasada yaşanan son olaylar, kripto firmalarının menkul kıymet yasalarına uymasının neden kritik olduğunu da gösteriyor.

Son aylarda, bazı kripto kredi platformları yatırımcılarının hesaplarını dondurdu veya direkt iflas etti. İflas söz konusu olduğunda, bu yatırımcılar mahkemede sıraya girmek zorunda kaldılar.”

Kripto Paralar “Menkul Kıymetler Yasasına” Tabi Olacak mı?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto alanına menkul kıymet yasaları getirmek için yeterince istekli olduğunu daha önce de dile getirdi. SEC ayrıca bu konuda blockchain girişimi Ripple ile 18 aydır bir “mahkeme savaşı” veriyor.

Gensler, bu yılın başlarında kripto borç verme platformu BlockFi’ın 100 milyon dolarlık uzlaşmasına da dikkat çekti:

“Yasalarımıza uyum, yatırım yapan halkı koruyor. Maalesef kripto kredisi sunan bazı platformlar geçerli gerekliliklere uymuyor.”

Ayrıca, borç verme kurallarının onlarca yıldır geçerli olduğunu ve kripto kredi platformlarının farklı olmadığını savunuyor. Kripto kredi platformlarını SEC ile konuşmaya teşvik edeceğini söyledi. Gensler, bunun kripto yatırımcılarına ve kripto piyasasına daha fazla fayda sağlayacağına inanıyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.