Ocak 21, 2022

SEC Başkanı Şimdi de Bu Platformları Düzenlemek İstiyor!

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto para borsalarını bu yıl düzenleme altına almak istediğini söyledi.

Bloomberg’e göre Gensler, yeni bir sanal basın toplantısında önümüzdeki aylarda kripto borsalarının düzenlenmeye yönelik adımlar atmasını umduğunu söyledi. SEC başkanını durumu şu şekilde açıkladı:

“Personelimden bu platformları yatırımcı koruma görevi kapsamına almanın mümkün olan her yolunu araştırmasını istedim.

Ticaret platformları düzenlenmiş alana girmezse, halk bir yıl daha savunmasız kalacak.”

Gensler, geçen yıl ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi önünde, kripto para yatırımcılarının, uzayda “yeterli yatırımcı koruması” olmaması nedeniyle dolandırıcılık ve diğer yasa dışı faaliyetlere karşı savunmasız olduklarını ifade etmişti. Bloomberg’e göre, SEC başkanı kripto varlıklarını SEC’in yetki alanına girecek menkul kıymetlere benziyor olduğunu ima etti.

“Şu anda kripto finansmanı, ihraç, ticaret veya borç verme konusunda yeterli yatırımcı korumasına sahip değiliz.

Dürüst olmak gerekirse, şu anda kripto dünyası daha çok menkul kıymetler yasaları yürürlüğe girmeden önce var olan eski deyişte de olduğu gibi “let the buyer beware/caveat emptor (alıcı uyanık olmalı) ya da Vahşi Batı gibi geliyor.

Bu varlık sınıfı, belirli uygulamalarda sahtekarlık, dolandırıcılık ve kötüye kullanımla dolu. Daha iyisini yapabilecek kapasitedeyiz.”

Bununla birlikte, SEC başkanı, altta yatan blok zinciri teknolojisinin “dünya çapında yaşanacak bir değişim için bir katalizör olduğunu” da kabul etti.

Kaynak : The Daily Hodl


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.