Rusya’da Kripto Ödemeleri Resmen Yasaklandı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dijital varlıklarla ödemeler yapmayı yasaklayan bir yasa tasarısını imzaladı. Söz konusu yasa; borsa operatörlerini, şu anda kripto para birimlerini kapsayan yasal bir kategori olan DFA’ların “parasal vekiller” olarak kullanımını kolaylaştıran işlemleri işlemeyi reddetmeye zorluyor.

RBC’nin haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde bir ödeme aracı olarak dijital finansal varlıkların (DFA) kullanımına doğrudan kısıtlamalar getiren bir yasayı resmen imzaladı. Söz konusu yasak, faydacı dijital haklar (UDR’ler) için de geçerli olaca.

Rusya, kripto para birimlerini kapsamlı bir şekilde düzenlemeyen ülkelerden birisi, ancak Ocak 2021’de yürürlüğe giren “Dijital Finansal Varlıklar Yasası” iki yasal şartı beraberinde getirmişti. Rus yetkililer geçmişte DFA’nın kripto para birimlerini kapsadığını, UDR’nin ise çeşitli tokenler için geçerli olduğunu belirtmişti. Bu sonbaharda, Rus milletvekilleri düzenleyici boşlukları doldurmak için tasarlanmış yeni bir “Dijital Para Birimi Üzerine” yasa tasarısını gözden geçirecekler.

Devlet Başkanı tarafından onaylanan yasa, Mali Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov tarafından 7 Haziran’da Rusya parlamentosunun alt meclisi olan Devlet Duması’na sunulmuştu ve yalnızca bir ay sonra kabul edildi. Şimdiye kadar, Rus yasaları dijital varlıklarla yapılan ödemeleri açıkça yasaklamadı, ancak “parasal vekiller” yasaklandı ve tek yasal ödeme aracı olarak rublenin statüsü yasalarla daha açık ve güçlü hale getirildi.

Söz konusu tasarı, “taşınabilir mallar, yapılan işler, verilen hizmetler için” DFA’ların değişimini yasaklarken, diğer federal yasalarda öngörülen DFA ödemeleri için kapıyı açık bırakıyor. Ukrayna’nın işgali üzerine Batı yaptırımlarının bir parçası olarak uygulanan genişleyen finansal kısıtlamalar devam ederken, Rusya’nın ortaklarıyla dış ticarette küçük ölçekli kripto ödemelerini yasallaştırma önerisi Moskova’da destek kazanıyor.

İlgili tasarı, dijital finansal varlıklarla doğrudan ödemeleri yasaklamanın yanı sıra, borsa hizmetleri sunan platform operatörlerini, ödeme aracı olarak Rus rublesini ikame etmek için DFA’ların kullanılmasına yol açabilecek herhangi bir işlemi reddetmeye de zorunlu kılacak şekilde düzenlenmiş durumda. Kanun, resmi gazetede yayınlandıktan 10 gün sonra yürürlüğe girecek. Başvurudaki muafiyet seçeneğiyle ilgili olarak, RBC raporu, Rus hukuk uzmanlarının belgede zaten belirli tartışmaları vurguladığını belirtiyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : News.Bitcoin


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.