Rusya Merkez Bankası, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin Risklerini Ve Yararlarını Değerlendirdi

0

Merkez bankaları tarafından verilen dijital para birimleri, siber saldırı yaşanması durumunda finansal sistem için risk oluşturabilir. Rusya Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimlerinin yararları ve eksiklikleri hakkında bir rapor sundu (CBDC). CBDC nakit paraya alternatif olabilir.

Rus mega regülatörü raporda nakit paranın azalan rolünün ve ödemelerin dijitalleşmesine doğru küresel bir hamlenin olduğunu açıkladı. Bu eğilim birçok düzenleyiciye, merkez bankası dijital para birimi CBDC’nin lansmanını göz önünde bulundurmaya itti.

Rapor:

“CBDC, kullanıcılar açısından çok sayıda özelliğe sahip olabilir ve hem nakit paraya hem de mevduatlara alternatif olabilir”

Potansiyel yararlar arasında, Merkez bankası daha düşük işlem maliyetlerine dikkat çekti ve bu tür kripto para birimlerinin halka açık şekilde daha az riskli ve oldukça likit bir varlık olabileceğini söyledi.

Daha önce, merkez bankacıları düşük enflasyon ve düşük faizli ortamda CBDC‘nin ticari bankalardaki mevduatlarla rekabet edebileceği yönündeki endişelerini belirtmiştiler.

Büyük riskler hakkında konuşan Banka, ağırlıklı olarak siber güvenlik konularına ve potansiyel kullanıcıların yeni para biçimini benimseye hazır olduklarına dikkat çekti.

“Eğer bir merkez bankası siber saldırılara uğrarsa, finansal sistemin tamamı tehdit altında kalır, bu da CBDC’yi olgunlaşmamış finansal kurumlara sahip ülkelerde çok riskli bir hale sokacaktır”.

Kaynak:fxstreet

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın