Rus Yetkililer Yakında Kripto Varlıklarını Açıklayacak!

Rusya’nın tüm kamu görevlileri ilerleyen bir zamanda özel kripto varlıklarını bildirmekle görevlendirilecekler. Bu yeni yasa 2021’in başında başlayacak.

Rusya’da Kamu Görevlileri Kripto Varlıklarını İfşa Edebilecek

Bu yeni koşullar, 20 Ekim 2020’de Rusya Başsavcısı Igor Krasnov tarafından açıklandı. Bu açıklama, Şanghay İş birliği Örgütü ve SCO üye devletlerini temsilen yer alan 15 savcı generalle gerçekleştirilen toplantıdan sonra açıkladı.

Krasnov, Rus memurların, sanal para birimlerini bildirip bunun sonucunda da görevlendirileceklerini dile getirdi.  Ayrıca farklı diğer varlıklar üzerinden eşit bir şekilde yapılacağını duyurdu. Bu tüzüğe ilk olarak önümüzdeki yıl başlayacağını bildirdi.

Yeni Yasa ile Önceki Yasalar Değiştiriliyor

2018’de ise Rusya Çalışma Bakanlığı, bu konun tersi bir açıklamada bulundu: Kamu görevlilerinin vergi raporlarında herhangi kripto varlıklarını bildirmeleri istenmiyordu. Bu da o sıralarda kripto paranın tam olarak düzenlenmediğini ortaya çıkarıyordu. O zamandan itibaren kripto paraların kötü niyetle yolsuzluk ve rüşvet için kullanılabileceğine dair telaşlanmalar başladı.

Başsavcılık aracılığıyla üç yıl boyunca kamu görevlilerinin açıklığa kavuşmayan 440 milyon dolardan fazla olan varlıklarına el konulduğu söylentiler arasında.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in temmuz aynında kripto varlıkları ayırt eden yeni yasaları imzalamasıyla yeni yetkiler geldi.

Rusya’nın sanal para birimlerini tamamıyla tanıması için 2021’den itibaren sınıflandırma ile uygulanmaya başlayacak. Böylece tarihte ilk kez kripto para Rusya’da yasal olacak

Kripto Her Geçen Gün Küresel Çapta Üne Kavuşuyor

Şanghay İş birliği Örgütü (SCO)’ne üye olan devletler Kazakistan, Pakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Hindistan, Rusya ve Çin, SCO’ya üye olmayan ortakları ve gözlemcileri katılım gerçekleştirdi. Üye olmayan devlet ise Azerbaycan, Ermenistan, Belarus, Afganistan, İran, Moğolistan ve Kamboçya, yolsuzlukla ilgili mücadeleyi konu alan toplantıda gözlemde bulundular.

Rusya yeni kripto raporlama yasaları hakkında açıklamalar yaparken, benzer yasaların Avrasya ülkelerinde de uygulanmaya başlayacağı yönünde iddialarda bulunuyor.

Ağustos ayında, Rusya Federal Finansal İzleme Servisi tarafından kripto para birimlerindeki işlemleri anonim hale getirebilmek için bir metot geliştirdi. Ether ve Bitcoin popüler olan gizlilik parası Monero (XMR) sayesinde ortaya çıkardığını dile getiriyor.

Ayrıca geliştirici, hizmeti müttefik devletlere de satmayı planladığını dile getirerek, “denizaşırı ülkelerin” sisteme ilgili olduğunu belirtti.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.