Ekim 21, 2022

Ripple’dan SEC’e Karşı Zafer: Fiyat Yükseliyor!

Ripple Labs, uzun bir süredir SEC ile yasal savaşına devam ediyor. SEC, XRP’yi ‘kayıt dışı menkul kıymet’ olarak tanımlayarak açtığı davada güç kaybetmeye devam ediyor. Ripple şirketi ise yakın zamanda ufak bir zafer elde etti ve önemli belgelere erişti.

18 aylık mücadele ve altı mahkeme emrinin ardından, Ripple nihayet ‘Hinman belgelerine’ erişti. Hinman belgeleri, SEC’in dahili taslakları ve dört yıldan uzun bir süredir saklanan konuşmayı içeriyor. Söz konusu konuşmalarda Ethereum SEC tarafından bir ‘menkul kıymet olarak’ kabul edilmemişti. Bu detay ise Ripple’ın elini güçlendirecektir.

Koinfinans.com olarak daha önce bildirdiğimiz habere göre SEC’in eski Kurum Finansman Bölümü Direktörü William Hinman, yaptığı bir konuşmada ve e-mail kayıtlarında Ethereum’u menkul kıymet olarak kabul etmemişti.

Ripple’ın genel danışmanı Stuart Alderoty Perşembe günü konuya ilişkin tweet attı. 2018 Yahoo Finance Tüm Piyasalar Zirvesi konuşmasıyla ilgili belgeler şimdilik gizli kalıyor. Düzenleyicinin talebi üzerine “Onları elde etmek için mücadeleye değerdi” yorumunu şu an bilinen tek detay.

Ripple, Hinman Belgelerine Erişti

Ripple Sec'e karşı zafer kazandı

Ripple söz konusu belgelere uzun süredir erişim talep ediyordu. Savunmayı güçlendirecek olan detay ara zafer olarak paylaşılıyor. ETH’nin bir menkul kıymet olarak kabul edilmezken, XRP’nin neden kabul edildiği üzerine olacak. Bu detay şirketin elini kesinlikle güçlendirecektir.

Ripple, keşif yoluyla defalarca belgeleri talep ederken, SEC en az üç kez saklamaya çalıştı. SEC’in bakış açısı önce Şubat ayında, ardından Nisan ayında New York Güney Bölge Mahkemesinde Sulh Hakimi Sarah Netburn tarafından reddedildi.

Yargıç Analisa Torres, SEC’in geçen ayın sonlarında üçüncü kez belgeleri saklama girişimlerine karşı bir kez daha karar verdi.

XRP’nin fiyatı haberlerle birlikte %9’dan fazla arttı. XRP en son 24 saatlik bir süre içinde %1,8 düşüşle 0,44 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

“Yasal argümanlarımız konusunda her zaman iyi hissettim ve şimdi daha da iyi hissediyorum. SEC’in taktikleri konusunda kendimi hep kötü hissettim ve şimdi daha da kötü hissediyorum.”

Dönüm Noktası Olabilir

Dava devam ederken, taraflar arasındaki yasal tartışmanın sonucu, kripto varlıkların nasıl düzenlendiğine ve bir menkul kıymet veya bir emtia olarak nasıl ele alındığına göre öncelik oluşturabileceğinden, endüstri için daha geniş sonuçlar yaratacaktır.

SEC, 2020’de açtığı davadan beri, Ripple ve iki yöneticisinin, eski ve şimdiki CEO’lar Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’in, 2013’te ilk kayıt olmadan para toplamaya çalıştıklarında menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini savunuyor.

Ripple ise düzenleyicinin dokuz yıldan uzun bir süre önce bir XRP token satışından 1,3 milyar dolardan fazla para topladığını iddia ettiği iddiaları defalarca reddetti.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : The Block


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.