Moskova E-Oylamada Blockchain’i Kullanacağını Açıkladı

0

26 Şubatta, Moskovadaki yetkililer, Tass’ta yayınlanan bir makaleye göre, bölgenin parlamentosu olan Moskova Şehrinin Duma’sı seçimlerinde blockchain teknolojisinin kullanımına odaklanan tasarıyı sundu. Duyuruyu, birleşik Rusya siyasi partisinin milletvekillerinden olan yardımcı yazar Dimitri Vyatkin tarafından yapıldı.

Vyatkin’in yaptığı açıklamaya göre, oy kullanma hakkı olan Muskovilerin genelinin kayıtlı olduğu mos.ru sitesinde oylar kullanılabilicek. Bu oylar, her seçmenin kişisel bilgileriyle birlikte bir blockchain platformunda farklı yerlerde saklanacaktır. Vyatkin, seçmen kimliği ve seçim verilerinin saklanması hakkında “kirli seçim teknolojisi” tarafından kolaylaşan seçmen sahtekarlığı ile mücadele edeceğine ve oyların isimsiz kalmamasını sağlayacağını söyledi.

Yeni blokchain platformu mevcut “GAS seçim sistemi” ile uyumlu bir platform olacak. Amaç, seçim için yapılan kampanyalar başlamadan önce ve oy verme tarihleri duyurulmadan önce hazır olmaktır.

Seçmen ve seçim verilerinin saklanması için olan yeni sistem mevcut yasaların hepsine uygun olacaktır.

Rusya, daha önce de blockchain ile oylamayı denemişti. 2017’nin Aralık ayında, Moskova hükümeti, Aktif Vatandaş oylama platformunu Ethereum tabanlı blockchain platformu ile duyurmuştu.

2018’in Mart ayında, devletin yönettiği Tüm Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi, cumhurbaşkanlığı seçim çıkışları anketlerinin sonuçlarını blokchain platformunda kaydetme planını açıkladı. Ardından birkaç hafta sonra, Rusya Merkez Seçim Komisyonu başkanı olan Ella Pamfilova, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘e 2024’te yapılacak başkanlık seçimlerinin verilerini Ethereum tabanlı bir blockchain platformunda yönetme fikrini açıkladı.

Kaynak:Ethnews

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın