Şubat 24, 2022

Meta, Metaverse Evreni İnşa Etmek için Yapay Zeka Geliştirdiğini Duyurdu!

Yakın zamanda gerçekleştirilen bir canlı yayında konuşan Meta CEO’su Mark Zuckerberg, metaverse için yaptıkları yeni çalışmalara değindi. Şirket tarafından yapılan açıklamada dünya ve ürünler inşa etme kapasitesi de dahil olmak üzere çeşitli ek özelliklerin geliştirildiği açıklandı.

Meta’nın metaverse alanını inşa etmeye odaklanan yeni yapay zeka projesi de bu yayında Zuckerberg tarafından duyuruldu. Metaverse’ün genişlemesi ve evrimi söz konusu olduğunda CEO, 23 Şubat’ta “Inside the Lab” etkinliğinde yapay zekanın “bu ilerleme yolundaki çoğu şeyin kilidini açacak anahtar” olarak görev yapacağını açıkladı.

Meta’nın Yapay Zekası Metaverse için Ne gibi Gelişmeler Sağlayacak?

Meta‘nın girişimleri, konuşma yoluyla dünyalar yaratmaya, insanların sesli asistanlarla iletişim kurma yeteneklerini geliştirmeye ve diller arasında çeviri yapmaya odaklanacak. Amaç, bir metaverse dünyası oluşturmayı ve tasarlamayı kullanıcılar için daha kolay hale getirmek olarak belirlendi.

Project CAIRoke, akıllı asistanı geliştirmek için kullanılacak bir modelin adı olarak tanıldı ve bu çabanın temel taşlarından birini oluşturuyor. Akış sırasında, AR ve VR ile çalışacak bir görüntülü arama cihazı da dahil olmak üzere daha fazla özellik ortaya çıktı. Bu özelliklerle ilgili çok fazla ayrıntı verilmemiş olsa da, Meta’nın yönünün net bir resmini sunuyorlar.

AI Learning Alliance, Blueprint aracılığıyla makine öğrenimi müfredatını ise herkesin kullanımına sunuyor. Meta ayrıca, yeterince temsil edilmeyen gruplardan gelen büyük öğrenci nüfusu olan üniversitelerde bu müfredatı öğretecek bir öğretmenler konsorsiyumu oluşturduğunu duyurmuştu.

Ayrıca Meta, Research SuperCluster (RSC) adlı dünyanın en güçlü AI süper bilgisayarını da inşa ediyor.

Tüm Odak Metaverse Dünyasına Kaymış Olabilir mi?

Meta’nın son zamanlarda yaşadığı aksilikler şirketin piyasa değerinin yüz milyarlarca dolar düşmesine neden olmasına rağmen, şirket kendini metaverse dünyasına tamamen kendini adamış gibi görünüyor. İlk kez, Facebook’un kullanıcı büyümesi durakladı ve Apple’ın gizlilik politikalarıyla ilgili eylemi, Meta’ya önemli miktarda paraya mal oldu.

Meta’nın iyileşme yolu, metaverse’ten geçiyor gibi görünüyor. Ancak, metaverse girişimleri üzerinde çalışan tek şirket elbette Meta değil. Microsoft ayrıca metaverse geliştirmeleri için Activision Blizzard’ı satın alarak sektöre büyük yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Meta ile ilgili endişeler ise tüm hızıyla devam ediyor. İşletmelerin en önemli sorunları saldırgan dil ve zehirli davranışları olarak bildirilirken, metaverse gibi daha geniş dünyanın denetlenebilmesini sağlamak çok fazla çalışma gerektirecektir.

Kaynak : Watcher.guru


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.