Mastercard, Libra Projesinden Neden Çıktı?

0
462

Mastercard CEO’su Ajay Banga, Financial Times ile yaptığı röportajda şirketi Facebook’un dijital ödemeler projesinden çıkarma kararını açıkladı.

Facebook, Haziran 2019’da Terazi projesini açıkladı. Milyarlarca insan tarafından kolay çevrimiçi ödemeler yapmak için kullanılması umulan bir ödeme sistemi. Sistem, istikrar için gerçek dünya varlıklarına bağlı olacak bir dijital cüzdan (Calibra) ve dijital para birimi (Libra) kullanır. Facebook, sistemin kendi sosyal medya platformlarına (WePay’i içeren Wechat’a benzer) dahil edilmesini ve diğer platformlar ve özel bir uygulama aracılığıyla erişilebilir olmasını planladı.

Her ne kadar Facebook başlangıçta yan kuruluşu Calibra liderliğindeki 28 üyeli etkileyici bir ‘Libra Derneği’ni ortaya koysa da, dernek, Mastercard, Visa, eBay, Stripe ve projeyi terk eden diğerleriyle hızlı bir şekilde yalnızlaştı. Vodafone, Ocak ayında Libra Derneği’nden ayrılan en son üye oldu. Ancak yirmi kurucu üye kararlılığını koruyor.

Banga ilk defa Mastercard’ın iddialı projeden çekilmesi hakkında halka açık bir konuşma yaptı. Mastercard, açılış toplantısından sadece günler önce Ekim 2019’da Libra projesinden çekildi. Banga’ya göre şirket, projenin iş modeli ve uyumla ilgili konularda endişeler ortaya çıktıktan sonra çekildi.

Financial Times’a, Terazi’nin kârlı hale gelmesinin belirgin bir yolu olmadığını söyledi; tanıtım malzemesine göre, tüm işlemler ücretsiz veya çok düşük maliyetli olacaktır.

Paranın nasıl kazanıldığını anlamadığınızda, sevmediğiniz şekillerde kazanılır ”dedi. Fakebook’un veri gizliliği konusundaki sicili hakkındaki endişeleri ima etti. Şirket, son derece hassas reklam hedefleme araçları geliştirmek için gerekli olan her yöntemle kullanıcı verilerini agresif bir şekilde toplamıştır.

Bir diğer kırmızı bayrak ise Libra Derneği üyelerinin müşteri tanıma, kara para aklama karşıtı kontroller veya veri yönetimi kontrolleri yapma isteksizliğiydi. Banga, Financial Times’a, üyelerin kendileri hakkında soru sorulduğu zaman kağıt vermeyi reddettiğini söyledi.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın