Mastercard, Libra Projesinden Neden Çıktı?

Mastercard CEO’su Ajay Banga, Financial Times ile yaptığı röportajda şirketi Facebook’un dijital ödemeler projesinden çıkarma kararını açıkladı.

Facebook, Haziran 2019’da Terazi projesini açıkladı. Milyarlarca insan tarafından kolay çevrimiçi ödemeler yapmak için kullanılması umulan bir ödeme sistemi. Sistem, istikrar için gerçek dünya varlıklarına bağlı olacak bir dijital cüzdan (Calibra) ve dijital para birimi (Libra) kullanır. Facebook, sistemin kendi sosyal medya platformlarına (WePay’i içeren Wechat’a benzer) dahil edilmesini ve diğer platformlar ve özel bir uygulama aracılığıyla erişilebilir olmasını planladı.

Her ne kadar Facebook başlangıçta yan kuruluşu Calibra liderliğindeki 28 üyeli etkileyici bir ‘Libra Derneği’ni ortaya koysa da, dernek, Mastercard, Visa, eBay, Stripe ve projeyi terk eden diğerleriyle hızlı bir şekilde yalnızlaştı. Vodafone, Ocak ayında Libra Derneği’nden ayrılan en son üye oldu. Ancak yirmi kurucu üye kararlılığını koruyor.

Banga ilk defa Mastercard’ın iddialı projeden çekilmesi hakkında halka açık bir konuşma yaptı. Mastercard, açılış toplantısından sadece günler önce Ekim 2019’da Libra projesinden çekildi. Banga’ya göre şirket, projenin iş modeli ve uyumla ilgili konularda endişeler ortaya çıktıktan sonra çekildi.

Financial Times’a, Terazi’nin kârlı hale gelmesinin belirgin bir yolu olmadığını söyledi; tanıtım malzemesine göre, tüm işlemler ücretsiz veya çok düşük maliyetli olacaktır.

Paranın nasıl kazanıldığını anlamadığınızda, sevmediğiniz şekillerde kazanılır ”dedi. Fakebook’un veri gizliliği konusundaki sicili hakkındaki endişeleri ima etti. Şirket, son derece hassas reklam hedefleme araçları geliştirmek için gerekli olan her yöntemle kullanıcı verilerini agresif bir şekilde toplamıştır.

Bir diğer kırmızı bayrak ise Libra Derneği üyelerinin müşteri tanıma, kara para aklama karşıtı kontroller veya veri yönetimi kontrolleri yapma isteksizliğiydi. Banga, Financial Times’a, üyelerin kendileri hakkında soru sorulduğu zaman kağıt vermeyi reddettiğini söyledi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.