Kripto Piyasalarında Enflasyon Güncellemesi: Fiyatlar Nasıl Etkilenecek?

Geniş çapta takip edilen bir kripto para analisti, oldukça güncel olan ABD enflasyon verilerinin potansiyel yansımalarını analiz etti. Kripto piyasaları bu durumdan nasıl etkilenecek?

Coin Bureau sunucusu Guy yeni bir videoda, 71.400 abonesine geçen ayki enflasyon rakamlarının piyasaları şok ettiğini söyledi.

“Vay. %9.1. Bu, Haziran ayı için dün elde ettiğimiz ABD enflasyon rakamıydı ve piyasayı şaşırttı. Mayıs ayı rakamı %8.6 ve dünkü açıklama için beklenti %8,8 idi. Pek çok insan %9 demiyordu ama rakamlar artmaya devam ediyor.”

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Guy, yeni verilerin ABD enflasyonunun kırk yılın en yüksek seviyesinde olduğu anlamına geldiğine de dikkat çekti. Guy, bu yüksek enflasyon rakamlarının kargaşanın tam boyutunu ortaya koymadığını öne sürdükten sonra, haberin ilk etkilerini değerlendirdi.

“Bu rakamların hemen açıklanması üzerine piyasalar sarsıldı. Bunun nedeni, yakın zamanda ne olacağını bilmeleridir – daha agresif faiz artışları. Dünkü enflasyon rakamlarının açıklanmasından önce, FED bu ayın sonlarında toplandığında piyasalar 50 ila 75 baz puanlık bir artış fiyatlıyordu – bu sayı şimdi arttı. […] 100 baz puanlık bir artış giderek daha olası görünüyor.”

Kripto Piyasalarını Neler Bekliyor?

Kripto analisti, Fed’in uluslararası alanda böyle bir hamle yapan tek kuruluş olmadığını da açıkladı – Kanada dün 100 baz puanlık bir artış açıkladı ve İngiltere Merkez Bankası kısa süre önce 25 baz puanlık bir artış açıkladı. Guy daha sonra verilerin kripto piyasaları üzerindeki olası etkilerine değindi.

“Piyasalar üzerindeki etkisine gelirsek, kripto piyasaları ilk düşüşten toparlanmış gibi görünüyor. […]

Gerçekten 100 baz puanlık bir artış görürsek, bunun hala piyasada bir çöküşe yol açabileceğini düşünüyorum. Bunun nedeni, bunun hala eşi görülmemiş bir hareket olması ve içinde bulunduğumuz ekonomik girdabın tüm ciddiyetini ortaya koymasıdır. Belki de büyüme resminin pek de güllük gülistanlık olmadığı ortaya çıkıyor ve daha sonra Fed piyasaları yumuşatmaya karar veriyor. Beklenenden daha az olursa, bu en azından geçici olarak piyasalar için bir rahatlık olabilir.

Ancak kısa ve orta vadede hala çok fazla ters rüzgar görüyorum… Kripto piyasaları bizi daha aşağıya çeken benzersiz zorluklara sahipler. Örneğin, dün Voyager’ın iflasına ek olarak, Celsius nihayet Bölüm 11’e girdi. Bunun herkes tarafından hissedilecek çok fazla yansıma olması muhtemel. Sonrasında elbette, gün geçtikçe daha da çekişmeli hale gelen Three Arrows Capital destanı var.”

Fiyat hareketlerini buradan kontrol edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : daily hodl


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.