Kazakistan’ın Kripto Para Madenciliğinde Hedefi Büyük!

Yükselen kripto madenciliği endüstrisi ile Kazakistan hükümeti, kripto para birimlerine ve diğer ilgili teknolojilere doğru bir yeniliği hayata geçirmeyi düşünüyor.

Kazakistan Dijital Gelişme İnovasyon ve Uzay Sanayi Bakanı Askar Zhumagaliyev, ülkenin önümüzdeki üç yıl içinde kripto para birimi ve dijital madencilik firmalarından 300 milyar KZT (yaklaşık 738,4 milyon dolar) yatırım alınmasını umuyor.

Zhumagaliyev’in Kazakistan Parlamentosu’nda 11 Haziran genel oturumu kapsamında yaptığı konuşmanın bir parçası. Milletvekilleri, bu ayın başlarında dijital teknolojilerin düzenlenmesi için meclise gönderilen bir yasa tasarısını görüştüler. Parlamento’ya sunulan bu tasarıda kripto para kullanımının “aksi yönde karar alınmadıkça” yasaklanması öneriliyor. Fakat buna ek olarak, yasa tasarısı girişimci faaliyet olarak görmediği için dijital madenciliği yasaklamamaktadır. Kazakistan özel kripto para kullanımına ılımlı yaklaşmasada kripto para madenciliğine daha sıcak bir tavır sergiliyor.

Milletvekillerine hitap eden Zhumagaliyev, dijital madenciliğin Kazakistan’daki birçok kripto meraklısı tarafından erişilebilir hale geldiğini açıkladı ve sektördeki önemli potansiyele dikkat çekti. Zhumagaliyev şunları söyledi:

:Kazakistan’da halihazırda enerji kaynaklarına yakın bir şekilde faaliyet gösteren 14 farklı dijital tesis olduğunu belirtmek isterim. Bu şirketler ülkemize zaten 201.7 milyon dolar yatırım getirdiler. […] Bu konuda uluslararası uzmanlarla yeni bir çalışma yaptık. Bu çalışma sonucunda Kazakistan’ın dijital yatırımlar ve dijital madencilik çatısı altında önümüzdeki üç yıl içerisinde 738 milyon dolar (300 milyar tenge) yatırım alabileceğini gördük.”

Görüldüğü üzere kripto madencilerini ucuz elektrik fiyatlarıyla çeken Kazakistan, bu alana yönelik yapılacak çalışmalarla 1 milyar dolara yakın bir yatırım hedefliyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.