İtalyan Bankaları, Avrupa Çapında Bir Dijital Para Birimine Hazır!

700’den fazla İtalyan bankasını temsil eden İtalyan Bankacılık Birliği bir Avrupa Merkez Bankası tarafından desteklenen bir dijital para birimi projesi üzerinde çalışmaya hazır.

İtalyan Bankacılık Birliği Perşembe günü üyelerinin, Avrupa Merkez Bankası’nın dijital para projelerinden herhangi birine katılmaya istekli olduklarını belirtti.

Bir merkez bankası dijital para birimi yada diğer adıyla CBDC geliştirmek, kripto paralara olan talebin yerini alabilir. İtalyan Bankacılık Birliği tarafından yapılan açıklama bu yönde oldu. Açıklamada 10 maddelik bir düşünce paketi ortaya koyuldu. İlk madde de ise; ‘Parasal istikrar ve Avrupa regülasyon kurallar zincirinin korunmasının öncelik kabul edilmesi’ ifadeleri yer aldı.

Merkez bankası dijital para birimi, eşler para transferi yapmak (P2P), sınır ötesi işlemleri ucuz bir şekilde halletmek ve “nihayetinde idari süreçleri azaltmak” için işlemlerin otomatik yürütülmesini teşvik etmek için kullanılabilir.

“Programlanabilir bir dijital para birimi, finansal alanda para ve borsada kökten bir devrim yaratabilen bir yeniliği temsil ediyor” ifadeleri ise İtalyan bankalarının buna hazır olduğunu gösteriyor.

Görüldüğü üzere CBDC’lere olan ilgi zamanla artıyor. Bu konuda en büyük ilerlemeyi Çin kaydetti fakat Çin’in dijital parası da henüz geliştirme aşamasında. İtalya’da merkez bankası dijital para birimiyle ilgili yakın zamanda somut bir adım atacak mı merak konusu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.