İsviçre Yeşil Işıkları Yaktı: Dünyanın İlk Kripto ETP’si Gelecek Hafta Borsaya Sürülecek

Dünyanın ilk kripto Borsa Yatırım Ürünü olan (ETP), önümüzdeki hafta 1,6 milyon dolarlık piyasa değerine sahip olan Avrupa’nın en büyük dördüncü borsası olan SIX Swiss Borsasında işlem görmeye başlayacak.

Kurucu ortağı ve Ceo’su Hany Rashwan olan kripto startup’ı Amun AG‘ye, geleneksel borsada bir endeks fonunu listelemek için yeşil ışık verildi.

Amun ETP, sadece menkul kıymetlere yatırım yapmakla sınırlı olacak veya dijital varlıkların kripto parasına maruz kalması için gözetim kurmak istemeyen kurumsal yatırımcılara verilecek. Ayrıca, yerel düzenleyici engeller sebebiyle şu anda kripto borsalarına erişimi olmayan perakende yatırımcılarına erişim sağlayacak. ”

Hany Rashwan Eylül ayında geri adım atmadan önce şunları söyledi: Bunu dünyanın dört bir yanındaki 23 farklı borsada ve bölgede keşfettikten sonra, İsviçre’ye yerleştik.

“İsviçre’nin temel ürünlerimiz için en iyi yargı yetkisine sahip olduğuna inanıyoruz ve ilk ürünlerimizi SIX Swiss Borsasında piyasaya sürdükten sonra, hem ek ürünler hem de ek coğrafyalar ve borsalar için ikili listeler başlatmak üzere çalışacağız. Önce bir dizin sepeti ETP‘yi başlatmayı planlıyoruz; Yatırımcıların ticarete özel kripto varlıklarından ziyade basitçe “piyasadan satın almasına” izin veren bir borsa olacak, ancak gelecekte her bir varlık için belirli izleyicileri kullanıma sunmayı planlıyoruz. ”

Fon, kripto dağılımlarını piyasa kapsayıcı sıralamasındaki performanslarına göre otomatik şekilde tahsis eder. Hisse senedi satın aldığınız zaman, piyasa yapıcılar dağıtıma göre eşit miktarda kripto satın alırlar ve güvenli saklanması amacıyla için bir bakıcıya gönderirler.

İki uzman pazarcı olan Jane Street ve Flow Traders, HODL şirketinin satıcısıyla işlem yapma endeksi ile yetkili katılımcılar olarak hareket edecekler.

Amun, SIX Swiss Exchange’de bir hisse satın alarak %75 kripto pazar payına sahip bir sepet satın aldığınız pasif yatırım için yılllık  %2,5 yönetim ücreti alır. Bu güvenlik amacıyla yapılan bir işlem olduğundan, Avrupalılar için özellikle emekli maaşları portföyüyle kriptoları etkili bir şekilde satın alabilirler.

Emeklilik fonları artık çeşitlendirme amacıyla küçük bir miktar tahsis edilebilir durumda. Bunu açıklığa kavuşturmak için güncellenen makelede, bir ETF’den ziyade bir ETP’dir açıklaması yapıldı. Bunu ele almak gerekirse ikiside benzerdir diyebiliriz, çünkü bu yasal olarak %100 teminatlı olmalı, ancak bazı küçük farklılıklar vardır.

Kaynak:Trustnodes

 

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.