İşveç Ulusal Dijital Para Birimi İçin Pilot Programı Başlatıyor

İsveç, e-kronu test etmeye başladığı için kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) çıkarmaya yaklaşıyor.

Yeni dijital para birimi için pilot programın bir yıl sürmesi ve böylece Şubat 2021’de bitmesi bekleniyor. E-krona’nın ne zaman piyasaya sürüleceği ve halka ne zaman sunulacağı henüz belli değil. Blockchain tabanlı para birimi, ülkenin bankacılık faaliyetlerini ve ödemelerini iyileştirecektir. Bu nedenle, işlemler blok zincirine taşınacağı ve artık fiat para birimleri kullanmayacağı için kredi kartları artık kullanılmayacaktır.

Bahamalar’dan sonra İsveç, ulusal bir kripto para birimi üzerinde çalışma planlarını açıklayan ikinci ülke. Aralık 2019’da Bahamalar, 2020’nin ikinci yarısında piyasaya sürülmesi beklenen bir CBDC pilot programı başlattı. Çin kendi CBDC’sinin gelişimi hakkında çok şey konuşsa da, işler İsveç veya Bahamalar’daki kadar ciddi değil gibi görünüyor.

Riksbank, İsveç’in CBDC’yi verimli bir şekilde uygulamaya hazır olup olmadığını analiz edecek. E-kronu geliştiren danışmanlık firmasına Accenture denir. Korumalı alan test ağındaki ön testler zaten bu şirket tarafından yürütülmektedir.

Ülkedeki tüm ödemelerin %80’i nakit yerine başka yollarla yapılmakta. Halihazırda onlara para ödememeye alışkın olan İsveç vatandaşları için kolay bir süreç olacak. Bu, kredi ve banka kartı ödemelerinden dijital para birimine geçişin daha basit olduğu anlamına gelir. Örneğin Almanya, Alman halkının ödemelerinin çoğunu yapmak için hala nakit kullandığını görmekle büyük olasılıkla CDBC’yi uygulamakta sorun yaşayacaktır.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.