Analizler Haberler

IMF Genel Müdürü Lagarde: Kriptolar Finansal Sistemi Sallıyor

single-image

IMF Genel Müdürü Christine Lagarde, CNP’ye verdiği röportajda, kripto varlıkları “sistemi çalkalıyor” dedi. Lagarde, dağıtılmış defterleri kullanan varlıkların ve startupların finansal sektör üstünde önemli bir etkiye sahip olduğunu belirtti.

Lagarde, yatırımcıların ve kamuoyunun güvenebilmelerini sağlamak amacıyla bu varlıkların ve şirketlerin düzenlenmesi gerektiğini belirtmek istedi. “Sistemi ihtiyaç duyulan istikrarı kaybedecek kadar sallamak istemiyoruz.”

Kripto teknolojisi zaten dünyanın en büyük şirketlerinden bazıları tarafından kullanılıyor veya deneniyor. Facebook’un, Whatsapp’da kullanmak açamlı kendi kripto para birimini başlatmak için 1 milyar dolar kazanmaya çalıştığı bildirildi. JPMorgan, müşterileri arasındaki işlemleri hızlandırmak amacıyla kripto para birimini test ediyor.

Lagarde, merkez bankalarına geçen Kasım ayında dağıtılan defteri kullanmayı düşünmelerini söyledi.

Eski Fransız maliye bakanı daha önce Blockchain teknolojisine pozitif baktığını belirtmişti. Singapur Fintech Festivali’ndeki bir konuşmasında, “Dijital para çıkarma olasılığını göz önünde bulundurmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi. Merkez bankalarıda bu yönde hareketle ilerliyor dedi.

Örneğin, İsveç’in Riksbank adlı bankası dijital varlık oluşturmayı düşündüğünü söyledi; ancak kripto para birimi değil. Bu varlığın değeri hükümet tarafından desteklenecektir.

Bir yandan geleneksel finansal güç yapıları ve diğer yandan dağılan defterler arasında yapılan bu tür bir işbirliği Lagarde’nin ileriye dönük tercihler yaptığını gösteriyor.

Kaynak:breakermag

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Bir Yorum Yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz