IBM World Wire Ödeme Ağı İle Blockchain Dünyasına Girdi

IBM, banka ve bankacılık dışı finans şirketleri için ödemeler ve döviz alımlarını desteklemek için yeni bir küresel ödeme ağı olan World Wire ile Blockchain dünyasına giriş yaptı. IBM, buna ödeme sistemlerinin yeniden yapılmasında radikal bir revizyon olduğunu söylüyor. 

Mevcut ödeme ağları birbirleriyle bağlantı kurmuyor ve birlikte çalışamıyor olsa da, yeni World Wire ağı açık ve para birimleri arasında ayrım yapmayan bir ağ. Ürün, çeşitli dijital varlıkları kullanıp gerçek zamanlı bir yerleşim sağlıyor. Bu Blockchain ağı, düzenlenmiş finansal kurumlar için yapılmıştır.

Katılımcıların uzlaştırma için farklı dijital varlıklar arasından dinamik şekilde seçim yapmalarına izin verirken, tek bir birleşik ağ üzerinde ödemeler mesajlaşma, temizleme ve uzlaştırma işlemlerini entegre eden türünde ilk olan Blockchain ağıdır.

IBM’in oluşturduğu World Wire Blockchain ağı, döviz, sınır ötesi ödemeleri ve havele işlemlerini optimize ediyor ve hızlandırıyor. World Wire, 72 ülkede 47 para birimi ve 44 bankacılık uç noktasıyla ödeme yerlerine olanak sağlamış.

IBM yaptığı bu ağlar ile aktif olarak ağlarını büyütüyor ve ücretsiz şekilde ağa katılım izni veriyor.

 IBM’in Blockchain ve dijital para birimleri Başkanı olan Jesse Lund bu konuda şu sözleri söyledi: “Küresel finansal altyapının son 50 yıldır değişmediği belli ve bunun önündeki en büyük engellerden biri değişim korkusu”. Ancak şimdi bankalar değişmeye başladı ve yenilikçi olmaya çalışıyorlar.

Lund konuşmasında, IBM, finansal kuruluşların birbirleriyle etkileşim içinde olup işlem yapmaları için ağ oluşturdu. ” IBM bir banka olma çabasında değil ancak ağ işlemi sağlamaya devam edecek.” sözlerini söyledi.

Bazı pazarlardaki yasal kısıtlamalarında bir endişe yarattığını ancak yasal düzenlemelerle etkileşim içinde olduklarını belirtti.

IBM, World Wire blockchain ağını Singapurda düzenlenen Fintech ve ödeme çözümleri konulu Asia Money 20/20 konferasında sundu. Bradesco, Bank Busan, Kore Wonu, Rizal Ticari Bankacılık Şirketi ve Brezilya Reali Stable, World Wire’a kendi paralarını vermek amacıyla niyet mektupları imzaladılar.

World Wire da dahil olmak üzere altı uluslararası banka, geleneksel muhabir bankacılığının karmaşıklığı yerine, para transferlerini noktadan noktaya yapan Stellar ağını kullanıyor.

 Kaynak:financialexpress

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.