Güney Kore, CBDC Geliştirme Sürecinde Hangi Aşamada?

0

Güney Kore Merkez Bankası’nın (Bank of Korea) önümüzdeki yıl boyunca bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) denemelerini yürüteceğini duyurdu. The Korea Herald tarafından bildirildiği üzere, dijital paranın dağıtım ve sirkülasyon seviyesine gelmesi için öngörülen zaman 2021 yılı oldu.

Çin hızlı bir şekilde CDBC’nin lansmanına doğru ilerlediği ve ülke çapında bankalar ve firmalar tarafından desteklenen testler gerçekleştirdiğinden, Güney Kore Nisan ayında CBDC üzerindeki çalışmalarını hızlandırmaya başladı. Tabi bu hızlanmaya etki eden bir diğer durumda COVID-19 oldu demek yanlış olmaz. Pandeminin etkisiyle küresel çapta insanların temassız ve nakitsiz ödeme sistemlerine yönelmesi CBDC oluşumunu hızlandırdı.

Güney Kore Bankası, testlerin kesin olarak CBDC lansmanıyla devam edeceği anlamına gelmediğini söylese de, test kısmı gelişimin son aşaması olacak. Gerçekten de merkez bankasının hızla ilerlediğini söyleyebiliriz. Teknolojiyi tasarlama ve gözden geçirme yani birinci aşama birkaç ay içinde tamamlandı. Bunun yanında ikinci aşama olan, olası altyapıya dışarıdan bir ortakla bakılması, Ağustos sonunda başladı. Ayrıca Haziran ayında, merkez bankası dijital para biriminin olası lansmanı hakkında tavsiyede bulunması için bir hukuk komitesi kuruldu.

The Herald’a göre, Çin’in dijital yuan testlerinde olduğu gibi Güney Kore Bankası’da, dolaşım sürecini denemek için ortak bankalarla blockchain tabanlı CBDC’yi test edecek.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın