Gram Altın Rekor Kırıyor! Altın’da Yükselişin Nedeni ve Güncel Rakamları

Gram altın da sert yükseliş devam ediyor. Dün piyasalarda 268 TL civarında seyreden gram altın bugün haber saatimizde 275 lirayı aştı. Küresel piyasalarda gerçekleşen hareketlilik altının zirveyi görmesini sağladı. Peki, bu yükseliş devam edecek mi?

Altın Yükselişine Devam Edecek Mi?

Altın, dünyada güvenli liman olarak bilinen yatırım aracıdır. Değerli olmasının sebebi az bulunması, paslanmaması, sadece kendi suyuyla erimesi ve kolay işlenebilir olması gibi sebeblerdir.

Altının fiyatı genelde dünyada doların fiyatı ile ters orantılı hareket eder. Doların fiyatı arttığında altının fiyatı düşerken doların fiyatı düştüğünde altının fiyatı yükselir. Bu durum genelde böyle işlerken bazı zamanlarda istisnalar olabilir.

Dünyada gerçekleşen Arjantin rüzgarı ile gelişmekte olan ülkelerin para birimleri dolar karşısında değer kaybetti. Bu tufanda insanlar paralarını güvenli liman olan altına yatırmaya başlaması ile beraber gram altında yükseliş başladı. Gram altın bu yükselişle son bir ayın zirvesine çıktı.

Bu yükselişin, tufan ile bitmesi muhtemel gözüküyor. Tüm dünyada ve özellikle dolar merkezli gerçekleşen faiz indirimi esnek para politikasına geçişin habercisi oldu. Bu senaryoda altının uzun vadede değer kazanması muhtemel gözükürken bu kısa vadeli yükselişin bitmesi tufanla parelel olabilir.

Güncel Altın Fiyatları

 

GRAM ALTIN: 273 TL’den alınırken, 275  TL’den satılıyor.

ÇEYREK ALTIN: 421 TL’den alınırken, 430  TL’den satılıyor.

YARIM ALTIN: 840,09 TL’den alınıyor ve 861,13 TL’den satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI: 1.735,00 TL’den alınıyor, 1.761,00 TL’den satılıyor.

 

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.