G20, Kripto Para Düzenlemelerini İnceleyecek

0
G20, Kripto Para Düzenlemelerini İnceleyecek

Kripto paralara karşı olan tutumlarıyla tanınan Batı, artık bu tür politikalarından vazgeçmeye hazırlanıyor olabilir. G20 liderleri, kripto düzenlemelerini incelemek için çalışmalarına devam ediyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Pazartesi günü, kriptoda uluslararası şeffaflığı artırmak için G20’ye bir çerçeve sundu.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Çin, Hindistan, Güney Kore, Brezilya, ABD, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği de dahil olmak üzere yirmi katılımcı üye ülke G20’yi oluşturuyor. Nisan 2021’de G20, OECD’yi ülkeler arasında kripto para birimi vergi raporlamasını otomatikleştirmek için bir yöntem geliştirmekle görevlendirdi.

G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları, bu Çarşamba ve Perşembe günü Washington’da gerçekleşecek bir sonraki toplantılarında, grubun Ortak Raporlama Standardında (CRS) önerilen değişikliklerle birlikte 100 sayfalık Kripto Varlık Raporlama Çerçevesini (CARF) gözden geçirecekleri açıklandı.

OECD, grubun kripto için “şeffaflık girişimi” olarak adlandırdığı bir rapor olan CARF’i ilk olarak Ağustos ayında kabul etmişti. Diğer gelişmelerin yanı sıra, “kripto varlıklarının” ve NFT’lerin ne olduğuna ilişkin tanımlar, otomatik uluslararası kripto vergi raporlaması için bir plan sunuyor ve kripto para birimi türev ticareti için hükümleri de barındırıyor.

Bir açıklamaya göre OECD, kripto para birimlerinin şu anda uluslararası vergi kaçakçılığını önlemek için tasarlanan CRS kapsamında olmayacak.

OECD, kriptonun mevcut standartlar kapsamında yer almaması nedeniyle, “CRS’nin benimsenmesi yoluyla vergi şeffaflığında kaydedilen ilerlemeyi baltalarken, bunların vergi kaçakçılığı için kullanılma olasılığının” olduğunu savunuyor.

Dünya liderleri, kriptonun trilyon dolarlık bir endüstri olduğunu ve bazı yasadışı tüccarların, yaptırımlardan, vergilerden kaçmak veya başka yasadışı faaliyetlerde bulunmak için kriptonun izinsiz ve bazen takma adlı doğasını kötüye kullanabileceğini kabul ediyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın