FED Yöneticisi Lael Brainard, Kripto Para Birimleri ve Dijital Dolar Hakkında Görüşlerini Paylaştı

Kaynak: https://www.coindesk.com/consensus-2021-lael-brainard?fbclid=IwAR24G0-ZIGV6ISHgupjWo7QV495iBqooiKMgwfmIW4Qa0oCofbS3rILnJc8

FED Yöneticisi Lael Brainard; dijital ödemeler ve kripto paranın gelişiminin, merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC’ler) olan ilginin artmasına yardımcı olan iki faktör olduğunu söyledi.

Pazartesi günü CoinDesk Consensus 2021’de yaptığı konuşmada Brainard, ABD’nin dijital doları ihraç etmeyi değerlendirmesinden önce, çözmesi gereken bazı politik hususlar olduğunu söyledi.

Bu hususlar; “güvenli merkez bankası parasına” erişimin korunması, finansal katılımın artırılması, ödeme ve takas etkinliğinin artırılması, sınır ötesi sürtüşmelerin azaltılması, banka mevduatlarının tamamlanması ve hem finansal istikrarın hem de kişisel mahremiyetin korunmasını içeriyor.

“Dağıtılmış defter teknolojisi, verimliliği artırma, rekabeti artırma ve maliyetleri düşürme potansiyeline sahip olsa da dijital varlıklar; Banka Gizlilik Yasası’na / kara para aklamayı önleme, siber güvenlik, fiyat dalgalanmaları, gizlilik ve tüketici uyumu ile ilgili konularda yüksek riskler oluşturuyor. FED, bu alandaki gelişmeleri aktif bir şekilde izliyor, endüstri ve diğer düzenleyicilerle ilişki kuruyor ve her türlü düzenleyici, denetleyici ve gözetim çerçevesi boşluklarını belirlemek için çalışıyor.”

Merkez bankasındaki rolünden önce ABD Hazine Bakanlığı’nda görev yapan ve uzun zamandır kamu görevlisi olarak çalışan Brainard, düzenleyicileri; birçok kuruluşun sektörde aktif roller almaya başlamasından önce, dijital varlık alanına uzun yıllar boyunca dikkat etmeleri konusunda uyardı.

Brainard, 2020’de FED’in Boston şubesinin MIT Dijital Para Birimi Girişimi ile birlikte, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) araştırdığını açıkladı. Şubenin bu araştırmayla ilgili ilk raporunu bu yaz sonunda yayınlaması bekleniyor.

Brainard Pazartesi günkü konuşmasında stabilcoin’ler hakkında da konuştu:

“Merkez bankası itibari para birimlerinin aksine, stabilcoin’lerin yasal ihale statüsü yoktur. Temel düzenlemelere bağlı olarak, bazıları tüketicileri ve işletmeleri riske maruz bırakabilir.”

Brainard ayrıca, kripto paranın gelişiminin ABD ödeme sistemine zarar verebileceği ve bunun da işletmeler veya haneler için maliyetleri artıracağı konusunda uyardı.

FED yöneticisi bu riski, ABD’de özel kuruluşların kendi kağıt paralarını çıkardığı 19. yüzyılın çılgın bankacılık faaliyetlerine benzetti ve bu dönemin verimsizlik ve dolandırıcılık ile ilişkili olduğunu söyledi.

“Stabilcoin gibi itibari para birimine atıfta bulunan yeni kripto para biçimlerinin, banka mevduatları veya itibari para birimi ile aynı düzeyde koruma sağlayabileceği belli değil.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.