Facebook Sabit Koin Tabanlı Ödeme Ağı Çıkarıyor

Wall Street Journal’daki bir rapora göre, Facebook‘un kurucusu Mark Zuckerberg ve ekibi kripto piyasasına bir e-ticaret platformuyla girme girişimlerini desteklemek amacıyla finansal kurumlar kuruyor. Platformdan yararlanacak olan finansal destekçiler ve çevrimiçi tüccarlar dahil potansiyel paydaşlarla görüşmelerin çoktan başladığı duyuruldu.

Bununla birlikte, Zuckerberg’in kripto topluluğundaki ünü hakkında birçok şüpheci olmakla birlikte, bu görüşmelerin ne kadar gelişmiş olduğu da henüz bilinmiyor.

Facebook’un kurumsal yatırımcıları aradığı haberi New York Times’dan Nathaniel Popper tarafından yılın başında yapılmıştı. Ancak, bu yeni yatırımın amacı o zamanlar belli değildi.

Wall Street Journal’daki raporda, kripto para birimi sektörüne girme yönünde bu yeni itici güç, ekip tarafından “Terazi Projesi” olarak kodlandı. Visa ve Mastercard gibi ödemeler sektöründeki büyük şirketlerin potansiyel ortaklıklar için yaklaştığı da bildirildi.

Görünüşe göre 6 milyondan fazla işletmeye hizmet veren bir e-ticaret ve ticaret hizmetleri şirketi olan First Data ile görüşmeler yapılmış.

Bu projenin detayına inersek, Facebook’un kripto para birimi alım hedeflerinin gerçek niyetleri de belli oluyor. Şirket, iki farklı amaca hizmet edecek bir token çıkarmayı hedefliyor. Doğal olarak tokenin kullanımının bir kısmı, sosyal medya olarak Whatsapp ve Instagram da dahil olmak üzere mevcut uygulama portföyü aracılığıyla olacaktır.

Kullanıcılar, reklamları görüntülemek veya başka şekillerde içerikle etkileşimde bulunmaları için %1 ücretle ödüllendirilebilirler. Bununla birlikte, para biriminin bir başka kullanımıda, ödemeyi kabul eden tüccarlar tarafından kullanıldığını görme özelliği olacak.

Şirket, tüccarlarını kullanmaya teşvik etmek amacıyla değeri sabit kalacak dijital bir token yaratmayı umuyor. Şirket, Facebook’ta varlığını sürdüren 80 milyondan fazla küçük ve ortak ölçekli işletme ve şirketlerin iyi bir yüzdesini almak istiyor.

Terazi Projesinin eylemleri ve sonuçları göz ardı edilmemeli. 2 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip şirket, günlük işlemlerde kripto para biriminin yaygın şekilde kullanılmasından tek elle sorumlu olabilir.

Karşılaştırma için, mevcut kripto kullanıcılarının sayısının iki haneli milyonlarda olduğu tahmin ediliyor. Eğer doğru şekilde yapılırsa, proje çok kısa bir süre içinde milyonlarca kripto kullanıcısını milyarlara çevirebilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.