Ethereum Neden Düşüyor? FUD mu Yoksa Kalıcı mı?

Ethereum, uzun süredir beklenen The Merge güncellemesi sonrasında düşmeye devam ediyor ve yalnızca son yedi gün içerisinde %25’ten fazla değer kaybetti. Son 24 saatlik grafiğe bakıldığında ise çok daha kötü bir görünüm ile %10’luk düşüşle 1.300 dolarlık seviyeler görülebiliyor. Kötü görüntü elbette yalnızca Ethereum cephesiyle sınırlı değil, Bitcoin de son 24 saat içerisinde %6’dan fazla değer kaybetti. Peki uzmanlar bu düşüşleri nasıl yorumladı? İşte detaylar.

Grafikler detaylı bir şekilde incelendiğinde ETH/BTC oranında da %15’e yakın değer kaybı yaşandı. Bitcoin hakimiyetinin bu denli düşük olmasına karşın yaşanan düşüş ise yatırımcılarda bir soru işareti yarattı.

Ethereum Düşüşü FUD’tan mı İbaret

Ethereum topluluğunun önde gelen influencer’larından @VivekVentures, fiyattaki görünümün kısa vadeli bir durum olduğunu düşünüyor. Vivek Ventures’e göre Bitcoin maksimalistleri yapılan büyük güncelleme sonrası bir FUD yani korku yaymaya başladılar. Vivek, birleşmeye geçildiğinden beri Ethereum’un ihracının %95 oranında düştüğünü ortaya koyuyor. Bu, blockchain’in güvenlikte herhangi bir düşüş olmadan %95 daha az token vermesi gerektiği anlamına geliyor.

Birleştirmeden sonraki 3 gün içinde, Ethereum 3000’den az token bastı. İş Kanıtı modunda, 40.000’den fazla token yayınlanmış olacak.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Vivek, Merge’ten “fikir birliği” mekanizmasının kayması nedeniyle satış baskısındaki farkı da açıkladı. Mevcut Proof-of-stake (hisse kanıtı) konsensüsü, önceki Proof-of-Work modeline göre önemli ölçüde daha az satış baskısına sahip. Doğrulayıcılar, blok ödüllerini 6 ila 12 aylık bir süre boyunca satamazlar. Sonuç olarak, şu anda Ethereum üzerindeki satış baskısı sıfıra yakın.

Öte yandan, Ethereum fiyatının 1400  dolardan sabit kaldığını varsayarsak, PoW döneminde toplam satış baskısı 7 milyar dolar olacaktı. Vivek ayrıca Ethereum’un gaz ücretlerinin şu anda 15 gwei’den fazla olduğunun da altını çizdi. Sonuç olarak, birleşmenin deflasyonist etkisi nedeniyle ETH üzerinde satın alma baskısı var.

Birleşmeden bu yana, Bitcoin ve Ethereum toplulukları bir anlatı savaşına girdi. Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, Bitcoin topluluğunun bir anlatı savaşına hazırlanması gerektiğini açıkladı. Bitcoin şu anda yüksek enerji kullanımı nedeniyle eleştirilen Proof-of-Work modunu kullanıyor.

Öte yandan, Ethereum’un Hisse Kanıtı potansiyel merkezileştirme sorunlarına da sahip.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.