Ethereum Merge Resmen Başladı: İşte Detaylar

Ethereum 2.0 istemcisi (client) Teku, tüm ana ağ kullanıcılarının Birleştirmeye resmen hazırlanmaları için gerekli v22.8.1 güncellemesini yayınladı. Yayınlanan güncelleme, Bellatrix yükseltmesini ve Birleştirme geçiş yapılandırmasını da içeriyor. Tüm Ethereum Mainnet (ana ağ) kullanıcılarının, Mainnet’te Bellatrix aktivasyon tarihi olan 6 Eylül’den önce yükseltme yapmaları gerekiyor.

Ethereum Birleştirmesi Resmen Başladı

Ethereum 2.0 istemcisi Teku, 22 Ağustos’taki paylaşılan bir tweet’Te, Bellatrix yükseltmesini 6 Eylül’de ve Birleştirme için 15 Eylül’de hazır olan gerekli bir güncelleme olan v22.8.1’in yayınlandığını duyurdu.

Hisse kanıtı (PoS) konsensüsüne geçiş yapmak için, tüm ana ağ düğümlerinin gerekli Teku sürümüne yükseltilmesi gerekiyor. Yerel bir yürütme istemcisinin yürütme API’sine bağlanmayı ve doğrulayıcılar tarafından varsayılan bir ücret alıcısı ayarlamayı da kapsıyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, ana ağ düğümleri, Ethereum Birleştirmesine hazırlanmak için hem Teku’yu hem de yürütme istemcisini yükseltmiş olmak zorunda. Yürütme istemcilerinin yükseltilmemesi, Teku ile bir “Birleştirme geçiş yapılandırma hatası” yaratacktır. Yerel terminal toplam zorluğu (TTD) ve uzaktan yürütme istemci değerleriyle terminal bloğu karma uyumsuzluğu, ana ağ düğümündeki geçişi de geçersiz kılacaktır.

Ayrıca yükseltmedeki eklemeler ve iyileştirmeler arasında Birleştirme için Bellatrix fork dönemi ve TTD’nin ayarlanması, tek bir doğrulayıcı istemci için birden çok işaret düğümünün yapılandırılmasına izin verilmesi ve standart REST API kullanımının basitleştirilmesi yer alıyor.

Ayrıca, terminal çalışma kanıtı (PoW) bloğu ile ilgili hata düzeltmelerini, hesaplanan yükte hata ayıklamaları ve tekrarlanan zaman aşımı istisnalarını da barındırıyor.

Tüm ana ağ kullanıcıları, 6 Eylül’deki Bellatrix etkinleştirme tarihinden önce v22.8.1’e yükseltmiş olmak zorunda. Yükseltme, Birleştirme hazırlığı için önemli yapılandırmaları içerdiği için söz konusu geçiş için kritik bir öneme sahip.

Son Tarih Olarak 15 Eylül Beklentisi Devam Ediyor

Ethereum çekirdek geliştiricileri, 18 Ağustos’taki son Ethereum Çekirdek Geliştiricileri toplantısında 587500000000000000000000 nihai ana ağ TTD’sini doğruladı. Bu, geliştiricilerin 15 Eylül’de Birleştirme’nin yayınlanacağı konusunda iyimser oldukları anlamına gelen kritik bir detay.

Vitalik Buterin ayrıca daha önce Birleştirmenin hash oranına bağlı olduğunu doğruladı. 15 Eylül’de 587500000000000000000 olan TTD’ye ulaşmak için 872.2 TH/s ortalama hash oranı yeterlidir. OKLink “Ethereum The Merge Countdown” verilerine göre mevcut hash oranı 872 TH/s civarında.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.