Mayıs 20, 2022

Ethereum Geliştiricisi Birleşme için Tarih Verdi!

Ethereum (ETH) cephesinde uzun süredir beklenen ve tarihi sürekli olarak ertelenen hisse kanıtı konsensüs mekanizması (PoS) geçiş (veya Birleştirme) için yeni bir tarih daha ortaya çıktı.

Ethereum ağının çekirdek geliştiricilerinden birisi olan Preston Van Loon, Permissionless konferansında katılımcılara Ethereum Birleştirmesi (Merge) olarak da bilinen geçişin, her şey plana uygun bir şekilde ilerlerse Ağustos ayında gerçekleşeceğini açıkladı.

5000 katılımcının yer aldığı konferansta konuşan Van Loon, ileride beklenen zorlukların tam olarak ortaya çıkmadan önce geçişin tamamlanmasını istediklerini belirtti.

Geliştiriciye göre planlanan şeylerde herhangi bir gecikme veya sorun olmazsa geçiş Ağustos ayında yapılabilir.

Ethereum araştırmacısı Justin Drake, Birleştirmenin hızlı bir şekilde devam etmesini sağlamanın en büyük öncelik olduğunu belirterek, “Bunu Ağustos ayındaki zorluklardan önce gerçekleştirme konusundaki güçlü arzusunu” paylaştı.

“Zorluk ya da zorluk bombası” olarak adlandırılan şeyler ise ağı kasıtlı olarak yavaşlatan Ethereum blok zincirine kodlanmış programı ifade etmektedir. Madencilerin ilgili birleştirme sonrasında iş kanıtı (PoW) zincirinde kalmasını zorlaştırarak PoS’a geçişini teşvik edecek şekilde tasarlanmıştı.

11 Nisan’da konuşan Ethereum geliştiricisi Tim Beiko, Birleştirmenin bir kez daha ertelendiğini duyurdu. Başarılı bir “gölge çatal testi”ne rağmen, The Merge’in beklendiği gibi Haziran ayında uygulanamayacağını belirtmişti. Beiko’ya göre, geliştiricilerin zorluk bombasından kaçınmak için hızlı hareket etmesi gerekiyor, aksi takdirde bombayı geciktirmek için başka bir güncelleme daha getirmeleri gerekecek.

Geliştiriciler, blok süreleri çok fazla yavaşlatılmadan Birleştirmeyi ana ağa dağıtabileceklerini düşünmüyorlarsa, tekrar geciktirilmesi gerekecektir.

Birleştirme Ağustos ayında başarılı bir şekilde uygulanırsa, daha önce ETH2 olarak da bilinen Ethereum için yol haritasındaki son dönüm noktası, 2023’ün başlarında hayata geçirilmesi planlanan parçalanmış zincirler yükseltmesi olacaktır. Ancak o zamana kadar ağ, katman-2’yi kullanmaya devam edecek yani ölçeklenebilirlik ve yüksek işlem hacimlerinin üstesinden gelmek için Polygon ve Optimism gibi ağlar kullanılacaktır.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : FXStreet


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.