Ethereum Geliştirici Toplantısı Bitti: İşte Kritik Tarih!

Ethereum geliştiricileri, 8 Aralık 2022’de yılın son “Tüm Çekirdek Geliştiriciler” toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda Şangay güncellemesinin tarihi netleştirilirken, geliştirmelere de yer aldı.

Ethereum Merge, 15 Eylül 2022’de başarıyla tamamlandı. Hemen ardından Ethereum İyileştirme Önerisi, EIP-4895 olarak bilinen Şangay yükseltmesi, doğrulayıcıların Beacon Chain konsensüs katmanında stake edilmiş Ethereum varlıklarını çekmelerine izin verecek.

Geliştiriciler, Ethereum Şangay yükseltmesinin Mart 2023’te yayınlanmasına karar verdi. Şangay yükseltmesi, ağdaki işlem hacmini artıracak bir ölçeklenebilirlik iyileştirmesinin öncülerinden birisi.

Geliştirici Marius van der Wijden, 15 Aralık veya 16 Aralık 2022’de halka açık bir test ağı başlatmak için, iki özel Ethereum test ağında tam ve kısmi para çekme işlemlerini aktif olduğunu belirtti.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere “test ağı” veya “testnet”, Ethereum blockchain’in davranışlarını birebir uygulayan farklı bir varyant. Bu ağda gerçekleşen eylemler ana ağı etkilemese de birebir aynı işleyişe sahiptir. Sonuç olarak geliştiriciler test ağında çeşitli testleri yapabilmektedir.

Standart bilgisayarları Ethereum ağının güvenliğine katkıda bulunmayı amaçlayan ‘istemciler’ ise hazır olmadıkları görüşünü sundu.

Her düğüm, birleşmeden sonra bir fikir birliği ve bir yürütme istemcisi çalıştırır. Konsensüs istemcisi, ağın yürütme istemcisinden gelen işlenmiş işlem verilerine dayanarak bir konsensüse varmasını sağlayacak. Buna karşılık, yürütme istemcisi Ethereum Sanal Makinesi üzerinde işlemleri yürütür.

Ethereum Geliştiricileri Acele Etmek İstemiyorlar

Bazı istemciler teknik olarak hazır olduklarını belirtse de kullanıcıların bu güncellemeye hazırlanması gerektiğini tavsiye ettiler.

Geliştiriciler ayrıca EIP-4844’ün Mart 2023 Ethereum Şanghay güncellemesine eklenmesinin büyük gecikmelere neden olup olmayacağını da tartıştı.

Danksharding, daha az uygun verileri tutacak bloblar olarak bilinen yeni bir işlem türü yaratacak olan iyileştirme, EIP-4844 tarafından desteklenecek. Bloblar, yürütme katmanı yerine işaret zincirinin mutabakat katmanında tutulacaktır. Ölçeklenebilirliği artıracak yaklaşan sharding yükseltmelerini ayarlamak için, proto-danksharding olarak da bilinen EIP-4844 önemli ayarlamalar da yapacak.

Geliştirici Peter Szilagyi ise zamanlama konusunda uyararak, aceleci davranılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Sonraki toplantı 5 Ocak 2023’te gerçekleştirilecek. Geliştiriciler kodlarını hazır ederlerse çeşitli testler yapılacak ancak bu testlere Şangay güncellemesi dahil olmayacak.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : AZCoin News


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.