Elon Musk’a Dava Şoku: Bu Meme Coin’den Dolayı Başı Dertte!

Meme coin yatırımcıları Elon Musk’ın Dogecoin (DOGE) kullanan takipçilerine karşı içeriden bilgi ticareti yapmaktan suçlu olduğunu iddia etti.

Suçlamalar, aynı grup tarafından Haziran 2022’de açılan ve Musk ile şirketlerini Dogecoin sahipleri için yüz milyarlarca dolarlık zarara neden olmakla suçlayan 258 milyar dolarlık bir toplu davanın devamı niteliğinde.

Elon Musk Dogecoin Gündemi

Manhattan federal mahkemesinde 31 Mayıs’ta yapılan başvuruya göre Elon Musk, Dogecoin’in fiyatını pompalamayı amaçlayan bir piyasa manipülasyonu sürecine girmiştir.

Bu gösteriler arasında, Nisan 2019’a kadar Dogecoin’i öne çıkaran halka açık gösterileri ve sosyal medya faaliyetleri de yer alıyor. Bu gösteriler Dogecoin’in fiyatını Mayıs 2021’e kadar %36.000 artırarak 0,70 dolara yükseltti. Bugün, DOGE bu yüksek seviyeden %90 düşüşle işlem görüyor.

“Musk’ın Dogecoin’in tanıtımının sadece iyi niyetli bir eğlence olduğu, ciddiye alınmaması gerektiği, iddiası inandırıcı değil” ifadelerinin yer aldığı dosyada, iş adamı “apeks yırtıcı” ve milyonlarca Twitter takipçisi de av olarak nitelendiriliyor.

Dava, çok sayıda çalışmanın Elon Musk’ın tweetlerinin Dogecoin fiyatı üzerindeki etkisini zaten gösterdiğini belirtti. Gerçekten de Musk’ın 2021 yılında SpaceX’te Dogecoin kabul etmeye başlayacağına dair açıklamaları ve geçen yıl şirketi devraldıktan sonra Twitter merkezini ziyaret etmesi, DOGE’un değişen fiyatına katkıda bulundu.

Musk, Twitter’ın mavi kuş logosunu üç gün boyunca Doge meme’in Shiba Inu resmiyle değiştirerek etkisini tekrar kullandı. Bu da coinin fiyatını %30 oranında pompalamaya yardımcı oldu.

Dosyalama, Musk ve Tesla’nın milyarderin “amaçlanan hamleleri” etrafında karlı bir şekilde işlem yaptığını ve kanıt olarak blok zinciri kayıtlarını gösterdiğini ekledi.

Dava, özellikle Musk’a ait olduğu iddia edilen bir cüzdan adresinin (DH5ya) izini sürdüğünü ve Şubat 2021 itibariyle Dogecoin’in en büyük tek sahibi haline geldiğini iddia ediyor. Bu cüzdan daha sonra Nisan 2021 boyunca birçok kez milyonlarca dolar değerinde Dogecoin sattı.

Menkul Kıymet Dolandırıcılığı mı?

Davanın önemli bir parçası, Dogecoin’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun mevcut standartları uyarınca kayıtsız bir menkul kıymet olduğu varsayımıdır.

Musk, Dogecoin’in yaratıcıları Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından 2013 yılında kuruldu. Ancak yıllardır projenin gelişimine dahil olmadılar. Markus, Elon Musk ile Twitter’da sık sık şakalaşıyor. Her ikisi de Twitter üzerinden kripto hakkında sık sık neşeli yorumlar yapıyor.

İlk dava geçen yıl açıldığında Musk’ın avukatları davanın hayal ürünü olduğunu söylemişti. “Yaklaşık 10 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olmaya devam eden meşru bir kripto para birimi hakkında destek sözleri ya da komik resimler tweetlemenin yasalara aykırı hiçbir yanı yoktur” dediler.

Kaynak : CryptoPotato


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.