Dogecoin (DOGE), Google Aramalarında İlk Kez Bitcoin’in Önüne Geçti!

0

Dogecoin’e (DOGE) ilginin son günlerde arttığı bilinen bir gerçek. Fakat ilginç bir gelişme olarak ilk kez Bitcoin’in (BTC) ilgisini geçti. Google Trends tarafından sağlanan verilere göre, 2-8 Mayıs için her bir kripto para birimine atanan değerler DOGE için 56/100, BTC için 48/100’de yer alıyor. Yani Doge bu süre zarfında, en azından Google aramalarında Bitcoin’den daha popülerdi.

Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, iki kripto para birimine yönelik arama ilgisi zaman zaman değişiklik gösterse de, genellikle Bitcoin’e olan daha fazlaydı. Ancak bu hafta, DOGE’a karşı daha yüksek bir ilgi oluştuğu gösteriliyor.

Dogecoin’deki bu ilgi Elon Musk’ın ev sahipliğini yaptığı SNL programı ile ilişkilendirilebilir. Fakat program Dogecoin ilgisini artırmakla kalmadı, aynı zamanda fiyatın sonrasında düşmesinde de etkili oldu.

Tesla’nın milyarder kurucusu programdaki bir skeç sırasında, şaka yollu bir şekilde DOGE’u  bir “dolandırıcılık (hustle)” olarak nitelendirdi.

Reuters, Tesla’nın milyarder kurucusunun, Saturday Night Live’ın (SNL) sunucusu olarak göründüğü sırada DOGE’u “dolandırıcılık” olarak adlandırmasının ardından varlığın pazar günü fiyatının üçte birini kaybettiğini bildirdi.

Musk’ın SNL’de yer alması, Dogecoin topluluğu tarafından, DOGE’a daha fazla dikkat çekmek ve dolayısıyla fiyatını arttırmak için olası bir fırsat olarak şiddetle bekleniyordu.

Nitekim, DOGE’un fiyatı 8 Mayıs Cumartesi günü 0.73 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine kadar kadar yükseldi. Bununla birlikte coin programın ardından, 9 Mayıs Pazar günü, 0.43 dolara kadar düştü. Yazım sırasında ise fiyat 0.52 dolar seviyesine kadar toparlanabildi.

Musk’a “Dogecoin nedir?” Diye sorulduğunda, başlangıçta “Para biriminin geleceği bu. Dünyayı ele geçirecek durdurulamaz bir finansal araç” diyerek yanıt vermişti. Ancak, SNL kadrosundan Michael Che, “Yani, dolandırıcılık mı?” diye tekrar sorduğunda Musk, “Evet, dolandırıcılık” diye gülerek yanıtladı.

Musk, düzenli olarak Dogecoin hakkında tweet atmaya ve konuşmaya 2020’nin sonuna doğru başladı. Tweetlerindan bazıları sadece “Doge” kelimesini içeriyor, bazıları DOGE’u “halkın kripto parası” olarak övüyor, çoğu şifreli mesajlar içeriyordu.

Ancak DOGE’un ötesinde, Musk nakite olan inancının eksik olduğunu ifade ederek, nakitin negatif reel faiz oranlarına sahip olduğuna işaret etti ve şubat ayında: “Sadece bir aptal itibari paraya alternatif seçenekleri değerlendirmez” dedi.

Ancak Musk, belki de yaptığı yorumlar konusunda ilk kez bir uyarı almış gibi görünüyordu çünkü geçtiğimiz günlerde: “Kripto para birimi umut verici, ancak lütfen dikkatli bir şekilde yatırım yapın!” diyerek yatırımcıları uyardığı bir tweet yayınladı.

Yine de Musk, kripto para birimlerinin “Dünya’nın gelecekteki para birimi olma şansı” olduğunu da eklemeyi ihmal etmedi.

Yaptığı yorumlarla analistlerin eleştirilerini de çeken Musk’la ilgili, Georgetown Üniversitesi McDonough İşletme Fakültesi’nde doçent olan James Angel, Reuters’a:

“Musk’ın çok eğlendiğini düşünüyorum… Dogecoin veya kriptolar hakkında aklına gelen her şeyi söyleyebilir. Ancak Elon Musk’ın oyununu oynamak isteyen herkes tüm parasını kaybetmeye hazırlıklı olmalıdır.”

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın